reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa w Ogrodzie

reklama
Europejskie Dni Dziedzictwa w Ogrodzie
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
ul. Prawdziwka 2, Powsin
Kiedy: 2020-09-19
Czas trwania: 11:00 - 13:00
Koszt wstępu: bezpłatne

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy do Ogrodu na dwa warsztaty, które poprowadzi mgr Adam Kapler:
19.09.2020 - godzina 11.00
Warsztaty: Zamorskie kwiaty i drzewa polskich botaników
Setna rocznica zaślubin Polski z morzem to doskonała okazja, by pokazać wszystkie zamorskie gatunki, opiewane przez Fiedlera, badane przez Forstera, Raciborskiego, oraz wielu innych polskich podróżników. Opowiem o storczykach łowionych w Ameryce przez Warszewicza; o laminariach na które patrzył okiem ekologa i ewolucjonisty młody Rostafiński; o borealnych wierzbach i sudeckich reliktach zlodowaceń tropionych przez Wichurę i o drzewozbiorze Wodzickiego, jednym z najbogatszych arboretów XIX wieku, gdzie pewne gatunki aklimatyzowano wcześniej niż w Wielkiej Brytanii, Niderlandach czy Niemczech. Wspomnę o Józefie Paczoskim, założycielu rezerwatu Askania Nowa na Ukrainie, niestrudzonym bojowniku o utworzenie Białowieskiego Parku Narodowego, twórcy fitosocjologii jako nowego działu botaniki. Będziemy zwiedzać nasz cudowny Ogród Botaniczny nie może więc zabraknąć wzmianek o Franciszku Kamieńskim - dyr. OB. w Odessie, odkrywcy zjawiska mikoryzy czy o Kazimierzu Bassaliku - dyrektorze OB. w Bazylei, a potem dyrektorze Instytutu w Puławach. Wizyta w kriobanku to z kolei czas na wspomnienie autora „Historii naturalnej lodu” - Bolesława Dobrowolskiego. Aby publika nie ogryzała nam, że „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” zaprezentujemy też parę polskich roślin, po które przybywali cudzoziemcy. Chociażby nasze słynne świerki, których angielska nazwa do dziś odzwierciedla ich pochodzenie spruce - z Prus. Takoż „sosnę ryską” z Podlasia i Mazowsza, która Francuzi chcieli uprawiać w swoich górach. Dodatkową atrakcją może być degustacja konfitur z rokitnika i moroszki.
20.09.2020 - godzina 11.00
Warsztaty: Drogi polskich botaników ku niepodległości. Rośliny wojennych szlaków.
100. rocznica zwycięstwa nad bolszewikami, 75. rocznica zakończenia II wojny światowej i 40ta rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to wyborne okazje, by omówić zarówno rośliny towarzyszące Polkom i Polakom w walkach o niepodległość, jak i wojenne, a potem opozycyjne losy wybranych botaników.
Spojrzymy na dzieje polskich walk o odzyskanie i utrzymanie niepodległości przez pryzmat losów wybranych polskich botaniczek i botaników, zsyłanych na katorgę za cara, uczestniczących w bratobójczych walkach pozycyjnych I wojny światowej, poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej, a wreszcie represjonowanych przez komunistów. Przewędrujemy cały trudny wiek XX z prof. Karolem Starmachem: Orlęciem Lwowskim, pogromcą bolszewików z 1920 r., więźniem Dachau i Sachsenhausen, łącznikiem między WiN a PSL Mikołajczyka, światowej sławy hydrobiologiem i botanikiem, promotorem ponad 30 doktoratów, pionierem walki ze skażeniem wód. Opowiemy m.in. o florze Workuty z zielników Piotra Adasia. Wspomnimy o konspiracyjnej walce ‘Lali’ czyli prof. Skirgiełło, nestorki europejskiej mikologii o ocalenie zbiorów OB. UW przed spaleniem lub wywiezieniem do Niemiec i wielu, wielu innych biologach roślin. Poszukamy pąków białych róż dla Jasieńka w Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż. Pośród ziół Kolekcji Roślin Leczniczych i gatunków ginących Kolekcji Flory Polski przyjrzymy się bliżej gatunkom badanym przez Leonidasa Świejkowskiego, pioniera ochrony gatunkowej roślin, wychowawcy pokoleń farmaceutów, lekarzy i zielarek, który w młodych latach z bronią w ręku odpierał niemiecki hitleryzm i sowiecki komunizm.
Na warsztaty obowiązują zapisy e-mailowe pod adresem:
warsztaty@obpan.pl
Zapisując się, prosimy o podanie daty warsztatów, które Państwo wybrali.
Warsztaty są bezpłatne.
Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy! reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

11°C
3.6km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama