reklama

Elżbieta Sieniawska

reklama
Elżbieta Sieniawska
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Kiedy: 2020-10-01
Czas trwania: 12:00 - 16:00
Koszt wstępu: bilety

Pokaz trzech znakomitych obrazów związanych z postacią Elżbiety Sieniawskiej to sposób na zaprezentowanie jednej z najważniejszych kobiet XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej – która w 1720 r. (czyli dokładnie 300 lat temu) zakupiła podupadłą wówczas rezydencję wilanowską i w krótkim czasie doprowadziła ją do świetności.
To wyjątkowa okazja, by zobaczyć wybitne obrazy, w tym dwa… na co dzień oddzielone od zgiełku świata w zaciszu klasztorów!
 WYSTAWA CZYNNA: w godzinach otwarcia pałacu (w poniedziałki, czwartki, soboty i niedziele), od 17 września do 7 grudnia 2020 r.
 MIEJSCE: Wielka Sień pałacu wilanowskiego
 BILETY: wstęp w cenie biletu do pałacu na trasę I (25 zł – zwykły, 20 zł – ulgowy), w czwartki wstęp wolny na podstawie pobieranych w kasie bezpłatnych wejściówek (uwaga: liczba wejściówej ograniczona ze względów bezpieczeństwa)
 KONTAKT: Konrad Pyzel: kpyzel@muzeum-wilanow.pl
 Więcej o wystawie: http://bit.ly/ElżbietaSieniawskaWystawa3Obrazów
Konserwacja obrazów „Św. Roch odwiedzający chorych” i „Portret Elżbiety Lubomirskiej(?)” została zrealizowana w pracowni konserwacji malarstwa Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Prace te dofinansowało Ministerstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Oświetlenie obrazów zapewniła: Akwinata sp. z o.o.
Na wystawie można zobaczyć:
 Autor nieustalony, „Portret Elżbiety Lubomirskiej (?)”, ok. 1675 (?), klasztor Sióstr Wizytek w Warszawie ???? Z portretu niepewnym wzrokiem patrzy na nas kilkuletnia dziewczynka. Za nią, prócz ledwo widocznego fragmentu balustrady, jest tylko ciemność – coś nieokreślonego, może budzącego obawę. Czy to mała Elżbieta Lubomirska (późniejsza Sieniawska)? Portret pochodzi z klasztoru Sióstr Wizytek w Warszawie, w którym Elżbieta przebywała na pensji do 13. roku życia. Poza wychowaniem w duchu pobożności, posłuszeństwa i skromności dziewczęta zdobywały tam umiejętności uważane za ważne dla szlachcianek: czytania i pisania w języku polskim, podstaw francuskiego i łaciny, haftu, szycia oraz śpiewu.
 Louis de Silvestre, krąg (?), „Portret Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej”, ok. 1720, Muzeum Narodowe w Warszawie  Reprezentacyjny portret Elżbiety Sieniawskiej przedstawiający pewną siebie, magnatkę w dumnej, władczej pozie, opartą o fragment portyku (może pałacu?) powstał w czasie, gdy była ona u szczytu swoich osiągnięć. Jej poza, wyraz twarzy, dumna sylwetka i strój przywodzą na myśl ówczesne portrety męskie. Sieniawska zaprezentowała w ten sposób swoje możliwości i ambicje, a jednocześnie świadomie weszła w grę z kulturowym obrazem własnej płci: pokazała, że takie przymioty jak hart ducha, pewność siebie i zdecydowanie wcale nie są wyłącznie męskie i mogą określać także kobietę.
 Martino Altomonte, „Św. Roch odwiedzający chorych”, 1719, klasztor Franciszkanów w Krakowie  Dzieło zostało ufundowane przez Elżbietę Sieniawską do kościoła Kapucynów we Lwowie. Magnatka zamówiła je u uznanego wiedeńskiego malarza Martina Altomontego, który kilkadziesiąt lat wcześniej tworzył dla króla Jana III. W ten sposób zaprezentowała się jako kontynuatorka królewskiego mecenatu. Obraz jest wybitnej klasy artystycznej. Altomonte mistrzowsko operuje w nim światłem i barwą, swobodnie przetwarza znane motywy, jak np. scenę zdjęcia z krzyża (grupa osób na drugim planie), a całe przedstawienie efektownie osadza wśród monumentalnej architektury. To prawdziwe arcydzieło barokowego malarstwa. Można się o nim dowiedzieć więcej tutaj: http://bit.ly/ŚwiętyRochMartinaAltomontego.
Polecamy publikacje o Elżbiecie Sieniawskiej w e-sklepie muzeum:
 katalog „Elżbieta Sieniawska. Królowa bez korony”  https://bit.ly/KatalogKrólowaBezKorony
 monografię wieloautorską „Działalność Elżbiety Sieniawskiej. Polityka – gospodarka – kultura” https://bit.ly/DziałalnośćElżbietySieniawskiej 



reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

15°C
4.1km/h
1008hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama