reklama

Koncert orkiestry Filarmonica della Scala

reklama
Koncert orkiestry Filarmonica della Scala
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Kiedy: 2020-10-18
Czas trwania: 19:30 - 21:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na koncert orkiestry Filarmonica della Scala. Orkiestrze na scenie towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej.
Koncert jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły oraz 42. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Wybór formy obchodów, ani zaproszonych artystów nie jest przypadkowy. Ojciec Święty znany był ze swojego zamiłowania do sztuki, a zwłaszcza muzyki. Wiadomo też, że wysoko cenił działalność orkiestry z Mediolanu. Do historii przeszła jego wizyta w siedzibie orkiestry - Teatro alla Scala w 1987 roku i słowa, które wówczas padły o sztuce jako uprzywilejowanym wyrazie wiary, miłości i nadziei, „wywyższa bowiem dusze tego, kto jest zbyt zniechęcony lub znużony, by jeszcze mieć nadzieję”.
W koncercie wezmą udział:
Fabio Luisi - dyrygent
Fabio Luisi jest generalnym dyrektorem muzycznym Opery w Zurychu, dyrektorem muzycznym Dallas Symphony Orchestra i głównym dyrygentem Narodowej Symfonii Duńskiej. W bieżącym sezonie prowadzi Dallas Symphony Orchestra. Składa specjalny hołd Giuseppe Verdiemu w Operze w Zurychu, a także reżyseruje nową produkcję Arabelli Straussa w Zurychu. Z Philharmonia Zurich prowadzi orkiestrowe aranżacje muzyki z cyklu W Kręgu Wagnera, we współpracy ze skrzypkiem Leonidasem Kavakosem oraz program Beethovena, Debussy'ego i Ravela, a także liczne koncerty w trasie. W Opéra National de Paris prowadzi dwie produkcje (Don Carlos i Król Lear). Kontynuuje współpracę w Japonii z NHK Symphony Orchestra. Oprócz występów sezonowych zaplanowane jest tourneé po głównych miastach europejskich z Duńską Symfonią Narodową.
Soliści:
Deniz Uzun- Mezzosopran
Deniz Uzun pochodzi z Mannheim w Niemczech i Izmiru w Turcji. Studiowała śpiew w Konserwatorium Muzycznym w Mannheim, a później na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. W czasie studiów była najmłodszą uczestniczką niemieckiego federalnego konkursu śpiewaczego w Berlinie w 2012 roku oraz dziennikarką Metropolitan National Council Auditions 2015. Była stypendystką Heidelberg Spring Song Academy i Richard Wagner Association. Jeszcze jako studentka była gościem Nationaltheater Mannheim i Festiwalu Wielkanocnego w Baden-Baden. W sezonie 2015/16 była członkiem Studia Operowego Bawarskiej Opery Narodowej.
Valentina Farcas - Sopran
Valentina Farcas pracowała z wieloma najznamienitszymi dyrygentami i dyrygentami naszych czasów. Występowała na deskach Theater an der Wien, Salzburg Festival, Teatro Regio Torino, Maggio Musicale Fiorentino, Komische Oper Berlin, Hong Kong Philharmonic, Dallas Opera, Symfonii Dallas, Teatro San Carlo Napoli, Teatro Regio di Parma, Symfonii Tokio, Nederlandse Opera Amsterdam, Opera National de Lyon, Semperoper Dresden, Festiwalu w Rawennie, Festiwalu Savonlinna, Festiwalu Spoleto, Opera de Lausanne, Theatre de Champs - Elysees, Theâtre Capitole du Toulouse, Teatro Municipal Santiago Chile i Wiener Musikverein.

Matthias Goerne - Bas-baryton
Matthias Goerne jest jednym z najbardziej wszechstronnych i rozchwytywanych wokalistów na świecie i częsty gość na renomowanych festiwalach i salach koncertowych. Współpracował ze czołowymi orkiestrami, dyrygentami i pianistami. Gościł na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. the Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden, Teatro Real w Madrycie, Paryskiej Operze Narodowej, Wiedeńskiej Operze Narodowej.
Artyzm Goernego został udokumentowany na wielu nagraniach, z których wiele otrzymało prestiżowe nagrody, w tym cztery nominacje do Grammy, ICMA, Gramophone, Vocal Award 2017 Magazynu Muzycznego BBC oraz Diapason d’or arte.
PIERO PRETTI - Tenor
Piero Pretti miał swój debiut na europejskiej trasie w roku 2006 przedstawiając role Rodolfo w La bohème. W kolejnych sezonach grał Alfredo w La traviacie, rolę tytułową w Poliuto w Sassari, Manrico w Il trovarote w Ravennie i Achillesa w Iphigénie en Aulideat w Teatro dell’Opera w Rzymie pod batutą Riccardo Mutiego.
Sezon 2011/2012 wyznaczył przełomowy moment w jego karierze, dając mu wstęp na deski najznamienitszych teatrów świata, takich jak choćby: Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper, Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House w Londynie, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Teatro Regio di Parma, Teatro Filarmonico di Verona, Teatro Regio di Torino, Teatro Real w Madrycie.

Chór Filharmonii Narodowej
Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku. Od stycznia 2017 dyrektorem chóru jest Bartosz Michałowski. Głównym nurtem działalności artystycznej zespołu jest udział w koncertach symfonicznych i oratoryjnych z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz a cappella na macierzystej estradzie. Chór Filharmonii Narodowej prowadzi intensywną działalność artystyczną na arenie międzynarodowej. Zapraszany jest na wspólne koncerty przez takie orkiestry jak Filharmonicy Berlińscy i Monachijscy, Berlińska Orkiestra Radiowa, Orkiestry Symfoniczne w Tel Awiwie i Jerozolimie, Orkiestra mediolańskiej La Scali. Ważnym wydarzeniem w dziejach zespołu było zaproszenie do udziału w spektaklach w mediolańskiej La Scali w 1985, 1989 i 1990 roku. W latach 1988, 1990 i 2001 Chór FN brał udział w uroczystych koncertach organizowanych dla Jana Pawła II w Watykanie. Ogromny repertuar Chóru FN obejmuje ponad 400 dzieł oratoryjnych i utworów a cappella różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce w repertuarze Chóru zajmuje muzyka polska, a zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. W lutym 2017 płyta z cyklu Penderecki conducts Penderecki otrzymała prestiżową nagrodę Grammy w kategorii Best Choral Performance.


Dyrektor Chóru – Bartosz Michałowski
Od 2017 roku Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem wydział dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1998–2005 był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i dyrygentem Chóru Filharmonii Poznańskiej. Jako dyrygent zdobywał główne nagrody w uznanych konkursach chóralnych oraz liczne nagrody specjalne: za najlepszą technikę wokalną zespołu, najlepsze wykonanie muzyki współczesnej, czy dla najlepszego dyrygenta. Artysta przygotował i zaprezentował dotychczas kilkaset utworów a cappella wszystkich epok, regularnie podejmuje też współpracę z renomowanymi instytucjami i orkiestrami przy wykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych. Jest zapraszany do współpracy przez organizatorów renomowanych europejskich festiwali. Ma w dorobku liczne prawykonania, wziął udział w nagraniu ponad 20 płyt. Jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

16°C
3.6km/h
1008hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama