reklama

Nasze dziedzictwo – babcie, archiwa, biografie kobiet

reklama
Nasze dziedzictwo – babcie, archiwa, biografie kobiet
Dom Spotkań z Historią
Kiedy: 2021-01-21
Czas trwania: 18:00
Koszt wstępu: bezpłatne

www.facebook.com/events/444886920255159/ 

Zaczynamy NOWY CYKL: „KOBIETY. NASZA HISTORIA” – w którym opowiemy herstorie sprzed wojny i z okresu powojennego, o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, rozkwicie „Solidarności”, zmianach w czasie transformacji, rewolucji seksualnej i walkach o własne prawa.

PIERWSZE SPOTKANIE:
NASZE DZIEDZICTWO – babcie, archiwa, biografie kobiet 
Historia babci, opowiedziana czy odgrzebana wśród pamiątek, to często pierwsza opowieść o świecie, który różni się od oficjalnej wersji historii, którą poznajemy w szkole. Ta pierwsza herstoria — historia kobiet — jest pełna emocji i niedopowiedzeń, jest inaczej skonstruowana i wydaje się bliższa.
Czym różnią się historie opowiedziane przez kobiety od męskich historii? W jaki sposób konstruowane są opowieści o życiu kobiet i w jaki sposób kobiety same o sobie opowiadają? Dlaczego szukając informacji o historii kobiet, najczęściej trafiamy na pamiętniki, autobiografie, listy i relacje innych kobiet?
O tych zagadnieniach z Anną Czerwińską rozmawiać będą: Maria Buko, socjolożka i historyczka, oraz Magdalena Kicińska, dziennikarka i redaktorka naczelna „Pismo. Magazyn opinii”.

O CYKLU 
Nie da się rozmawiać o historii powszechnej bez uwzględnienia losów i perspektywy połowy ludzkości. W dominującej narracji historycznej wspomina się o nich raczej na marginesach, w przypisach lub traktuje się je jako tło.
W nowym cyklu zmieniamy te proporcje. Zapraszamy na comiesięczne dyskusje i debaty dotyczące historii kobiet i ich roli w dziejach, inspirowane książkami i projektami na temat kobiet oraz relacjami biograficznymi z Archiwum Historii Mówionej.
Kobiety to aktywne uczestniczki wszystkich historycznych wydarzeń – brały udział w wojnach, powstaniach i rewolucjach, inicjowały zmiany społeczne i obyczajowe, i wdrażały je. Nie bez znaczenia było opracowanie wi-fi czy odkrycie radu i polonu...
Licznie uczestniczyły w wydarzeniach, które zwykle poznajemy z pominięciem kobiecego zaangażowania, ich wspomnień i narracji. Bez wsłuchania się w te głosy nasza wiedza jest nie tylko uboższa czy ograniczona, ale też niepełna i wyrwana z kontekstu.
Autorką cyklu jest Anna Czerwińska — działaczka na rzecz praw kobiet, ekspertka równościowa, kuratorka Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet Fundacji Feminoteka, współkuratorka wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER („Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej”, „Niepokorne 1976-1989”), autorka kampanii upamiętniającej kobiety - Ulice dla kobiet (wspólnie z Anną Kotowską – Miasto jest Nasze i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER), współautorka filmu dokumentalnego o Halinie Paszkowskiej – pierwszej kobiecie dźwiękowcu (Szkoła A. Wajdy).
Kolejne terminy i tematy – już niebawem! reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

0°C
3.09km/h
1033hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama