reklama

Tuwa, Ałtaj i Chakasja – podróże po Syberii Południowej

reklama
Tuwa, Ałtaj i Chakasja – podróże po Syberii Południowej
Południk Zero
Kiedy: 2021-01-25
Czas trwania: 19:00 - 20:30
Koszt wstępu: 14 zł

www.facebook.com/events/151390566756656/ 

Dzisiaj zabieramy Was w podróż przez mało znane rejony Syberii południowej. Do świata z pogranicza szamanizmu, buddyzmu i prawosławia, choć dotkniemy też tajemnic jeszcze starszych kultur. Po nich zostały kurhany i megality, wpisujące się w obraz lokalnej przyrody – rozległych zielonych stepów i dzikich gór.
Autonomiczna Republika Tuwy leży na południu Syberii w geograficznym centrum Azji. Kulturowo i przyrodniczo bardziej przypomina graniczącą z nią Mongolią. Unikalna kultura tuwińska oparta jest na prastarych tradycjach szamanizmu i buddyzmu. Świadectwem przenikających się systemów są – cieszący się nieprawdopodobną atencją – szamanki i szamani z Tuwy. Z pokolenia na pokolenie przekazują sobie tajemnice i kunszt leczenia holistycznego, a cała ta wiedza opiera się na balansie pomiędzy ciałem a duchem. Stąd taka mnogość i koloryt szamańskich praktyk i rytuałów. Tuwa jest również znana w świecie za sprawą cudownego śpiewu gardłowego (inaczej śpiew alikwotowy).
Starą historię odnajdziemy w stepowej części Tuwy, gdzie spotyka się górujących nad okolicą kamiennych idoli. Te wyobrażenia bóstw lub wielkich wodzów tuwińskich datowane są na 2-3 tys. lat. Mieszkańcy Tuwy wierzą, że idole posiadają energetyczną moc, która pomóc człowiekowi albo zaszkodzić.
Rozległy Ałtaj dorównuje pięknem europejskim Alpom. Z jedną różnicą – Ałtaj to przestrzeń słabo zaludniona, więc i góry są praktycznie dzikie, nieskażone cywilizacją. To sprawia, że doświadczyć tu można głębokiej więzi z naturą. Majestatyczne szczyty, lodowce i ogromne jeziora często pozostają tylko dla nas.
Historyczne bogactwo regionu pozostaje osnute tajemnicą. Pamiątką po zamierzchłych czasach są ogromnie kurhany i skalne megality, czyli szamańskie miejsca mocy. Przez tysiące lat góry Ałtaju były domem dla wielu narodów, ludów tureckich i scytyjskich. Dziś mieszkają tu Ałtajcy i Rosjanie.
Nasz tramping rozpoczyna się w Krasnojarsku. Następnie wędrujemy na południe Kraju Krasnojarskiego, i dalej do republik Tuwy i Chakasji. Na koniec przemierzymy bezdroża aż do gór Ałtaju. W Tuwie poznamy życie miejscowej ludności, posłuchamy śpiewów gardłowych, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy szamańskie rytuały.
Po przejechaniu dzikich rejonów w Tuwie, będziemy dalej przemierzać „Czujski Trakt" – jedną z najbardziej malowniczych dróg Rosji. W Ałtaju spędzimy tydzień, a na koniec górskiej przygody odpoczniemy na Jeziorem Teleckim, którego urodę porównuje się do Bajkału.
Zapraszam,
Tomasz Tułak
Om Tramping Klub
---
Udział w pokazie online możliwy jest po wykupieniu dostępu na wydarzeniu.
Jeśli nie chcesz płacić przez Facebook'a skontaktuj się z nami w wiadomości prywatnej. Zapłacisz przelewem, a my nadamy Ci dostęp.
Pokaz dostępny jest przez 30 dni od dnia wydarzenia.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

2°C
4.63km/h
1017hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama