reklama

Szczęśliwi czas liczą

reklama
Szczęśliwi czas liczą
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Kiedy: 2022-01-15
Czas trwania: 11:00 - 14:00
Koszt wstępu: bilety

Wielość kalendarzy, którymi posługiwali się nasi przodkowie, dowodzi, że ludzka wyobraźnia nie zna granic. Czy wiecie, że w 2022 r. minie 440 lat od zmiany datacji i zastosowania kalendarza gregoriańskiego? Zmianę tę, opartą na kalendarzu słonecznym, wprowadził w 1582 r. papież Grzegorz XIII.

W XVII w. każdy szanujący się szlachcic oprócz drukowanych książeczek do odprawiania nabożeństw religijnych miał w swojej bibliotece kalendarz wraz z załączonym do niego prognostykiem astrologicznym. Kalendarze opisywały rytm dnia, tygodnia i całych miesięcy, zawierały też wskazania dotyczące różnych dziedzin życia. Rozpowszechnianie kalendarzy stanowiło dochodowy interes i wielu drukarzy starało się o przywilej ich wydawania u króla.

Czym staropolski kalendarz różnił się od współczesnego? Czy daty określano zawsze poprzez podanie dnia miesiąca? A co było wyjątkowego w kalendarzu z czasów panowania króla Jana III?

O zasadach dawnej chronologii chętnie opowie rekonstruktorka, którą spotkacie na trasie zwiedzania pałacu w Galerii Południowej. 

Kiedy: 8–30 stycznia 2022 r., czw., sb., ndz., w godz. 11–14.
Gdzie: Galeria Południowa
Wstęp: bilet do pałacureklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

2°C
2.24km/h
1024hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama