reklama

Odnaleziony rękopis - premiera książki prof. Ryszarda Nowickiego wydanej w 125-lecie Konstancina

reklama
Odnaleziony rękopis - premiera książki prof. Ryszarda Nowickiego wydanej w 125-lecie Konstancina
Konstanciński Dom Kultury "Hugonówka"
ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna
Kiedy: 2023-02-18
Czas trwania: 17:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Z okazji 125-lecia powstania Konstancina zapraszamy na spotkanie z profesorem Ryszardem Nowickim, promujące niezwykle interesującą, unikatową książkę "Wesele Marii Skórzewskiej i Michała Ogińskiego w świetle rękopisu Marii Grzymała-Potulickiej z 1876 roku", wydaną specjalnie w celu upamiętnienia rocznicy naszego Miasta.
============================
22 lipca 1876 r., odbył się ślub hrabianki Marii Skórzewskiej, córki Konstancji z Potulickich Skórzewskiej., imienniczki Konstancina, z księciem Michałem Ogińskim. Niedawno odkryty został opis tego wydarzenia sporządzony przez Marię Grzymała-Potulicką, siostrę Konstancji i ciotkę panny młodej.
Siedemnasto-stronnicowy list napisany przez autorkę do braci, Włodzimierza i Stanisława Potulickich z Obór, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości, przetrwał w dobrym stanie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, gdzie odnalazł go prof. Ryszard Nowicki, badacz dziejów rodziny Skórzewskich, który na zamówienie Konstancińskiego Domu Kultury list ów opracował.
List zawiera szereg interesujących informacji. Przede wszystkim prezentuje sylwetkę Marii Grzymała-Potulickiej, osoby zasłużonej dla Konstancina ponieważ to na podstawie jej zapisu testamentowego, teren lasu przekazany Konstancji Potulickiej stał się podstawą letniska założonego przez Witolda Skórzewskiego. Po drugie, autorka przedstawia sylwetki Konstancji, Witolda i Marii Skórzewskich oraz księcia Michała Ogińskiego a także pozostałych członków zgromadzonych na weselu rodzin.
W trakcie lektury poznać możemy również opis samej uroczystości, jej przebiegu, stroju panny młodej, dekoracji kościoła, serwowanych potraw, uczestniczących w weselu włościan i masę innych szczegółów.

Sobota, 18 lutego 2023 r., godz. 17.00
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
Wstęp wolny.
======================================
Prof. dr hab. Ryszard Nowicki, historyk, bibliolog, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, były profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Autor szeregu prac historycznych i bibliologicznych, wśród których znajdziemy min: Działalność Aleksandra Birkenmajera na rzecz ochrony zbiorów bibliotecznych. Ziemie zachodniej i północnej Polski w latach 194S-1947, Poznań 2006 (Nagroda Naukowa im Adama Łysakowskiego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Warszawa 2007); Rola katowickiej Zbiornicy Księgozbiorów Zabezpieczonych w powojennej ochronie zbiorów bibliotecznych w Polsce, Bydgoszcz 2015 (Nagroda Specjalna w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką w Roku 2015 podczas 19. Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej, Poznań, 4-6 XI2015 r.); Skórzewscy właściciele dóbr łabiszyńskich. Rola w życiu społeczno-politycznym wielkopolskiego ziemiaństwa, Toruń 2002; Hrabiego Skórzewskiego poszukiwania miejsca na ziemi. Dziennik podróży do Australii, Bydgoszcz 2010; Maria księżna Ogińska, Moje pamiętniki, oprac., wstęp i przyp. Ryszard Nowicki, Poznań 2019; Rękopiśmienne listy ziemiaństwa polskiego na przykładzie korespondencji Skórzewskich z lat 1944-1951, Gdańsk 2022. reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

12°C
2.57km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama