reklama

Wianki w Wilanowie

reklama
Wianki w Wilanowie
Royal Wilanów
ul. Klimczaka 1, Warszawa
Kiedy: 2024-06-21
Czas trwania: 21:00
Koszt wstępu: bezpłatne

Wierzono, że osoby czynnie uczestniczące w obrzędach i uroczystościach Nocy Świętojańskiej, przez cały rok będą żyły w dostatku i szczęściu... 

... dlatego zapraszamy na wydarzenie, które przeniesie Was w świat dawnych obrzędów i słowiańskich tradycji!

Widowisko "Noc Świętojańska" w wykonaniu młodzieży uczestniczącej w zajęciach teatralnych i tanecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie, to przeplatające się wątki obrzędu Nocy Świętojańskiej, zwanej też Sobótką i Palinocką będącą katolicką wersją pogańskiej i demonicznej Nocy Kupały. Magia ognia, tańca i muzyki tworzy niezapomniane wrażenia.

Noc Świętojańska była świętem miłości i porą zalotów. Dziewczęta tańczyły wokół ognia i śpiewały miłosne piosenki. Wiły wianki, wkładały w nie świece, i puszczały na wodę, by im wróżyły czy miłość nadejdzie i kiedy. Dziewczęta i chłopcy wierzyli, że skacząc przez ogień, pozostawiają w ogniu choroby i złe moce. Szczęście zapewnić mógł zdobyty kwiat paproci, który na chwilę rozkwita w tę magiczną noc. Noc Świętojańska to również święto wody. Zanurzenie się w niej zapewniało urodę, młodość, powodzenie i zdrowie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Do zobaczenia na Nocy Świętojańskiej w Wilanowie! 
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

16°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama