reklama

Newsy

Zalety łyżwiarstwa - otwarcie lodowiska

Zalety łyżwiarstwa - otwarcie lodowiska
2017-11-23

Nie tylko latem warto zadbać o odrobinę ruchu. Właściwie, to w zimie odpowiednia ilość aktywności fizycznej jest jeszcze ważniejsza. Dni są znacznie krótsze, wielu osobom doskwiera brak energii i ogólne przemęczenie. Mówi się, że sport to zdrowie i w tym przypadku to powiedzenie zdecydowanie ma swoje zastosowanie.

Łyżwiarstwo na przestrzeni lat stało się sportem niesamowicie popularnym ze względu na jego łatwą dostępność w miastach. Ale kiedy dokładnie się to zaczęło?

Wiemy, że już w 4 w. p.n.e. przywiązywano rzemykami długie kości nóg zwierząt do stóp. Takie łyżwy znaleziono na dnie jeziora w Szwajcarii. Dopiero w XIV wieku w Holandii zaczęto używać żelaznych płóz. Służyły one głównie do przemieszczania się po zamarzniętych kanałach, tworzących idealny środek lokomocji. Pod koniec XVIII wieku łyżwiarstwo zostało już powszechnie utożsamione ze sportem, rozrywką i rekreacją. Oświecenie to czas, w którym w życie weszło rozróżnienie łyżew do jazdy figurowej i szybkiej. Pierwsze Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim zorganizowali oczywiście Holendrzy, już w 1889 roku. Zawodnicy konkurowali na 4 dystansach – 500 m, 1500 m, 5000 m, 15000 m. Dopiero na początku XX wieku, na czubku płóz łyżew do jazdy figurowej, zastosowano, znane nam dzisiaj bardzo dobrze, ząbki.

Z jakimi zaletami wiąże się uprawianie tej szlachetnej dziedziny sportów zimowych?

Przede wszystkim jazda na łyżwach pomaga budować mięśnie nóg. Wysiłek skupia się głównie na dolnych partiach ciała, które regularnie ćwicząc jesteśmy w stanie znacznie wzmocnić. To nie wszystko. Jako że łyżwiarstwo wymaga pewnej stabilności, poprawia elastyczność stawów kolanowych.

Jeśli nadal próbujecie zrzucić kilka kilogramów po wakacyjnych ucztach, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Godzinna sesja na łyżwach pozwala na spalenie od 400 do 800 kcal! Dodatkowo, wysiłek fizyczny w niskich temperaturach zwiększa odporność.

Łyżwiarstwo wymaga koncentracji i świadomości przestrzennej. Daje więc możliwość poprawienia sprawności umysłowej. Aktywność fizyczna pozwala też zapomnieć o codziennych problemach i działa odstresowująco.

Istotną zaletą jest także fakt, iż jazda na łyżwach jest tania i przyjemna, a przede wszystkim - każdy ma blisko na lodowisko. Już od 1 grudnia startuje nasze wilanowskie - w Centrum Sportu Wilanów, na ul. Gubinowskiej 28/30. Zapraszamy serdecznie!

reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

0.46°C
3.1km/h
1027hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM