reklama

Newsy

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu

reklama
Noc Muzeów w Muzeum Pałacu
2018-05-17

Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów to coroczna ogólnopolska impreza muzealna. W tym roku odbędzie się 19 maja.

Noc Muzeów 2018 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Specjalne prezentacje wyjątkowych dzieł sztuki, inspirujące warsztaty, pokazy i widowiska rekonstrukcyjne, pokaz mody, warsztaty kulinarne. To wszystko już 19 maja, podczas Nocy Muzeów w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Wilanowskie muzeum łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, dawnych bohaterów i współczesną publiczność, bezcenne dzieła sztuki z wielu stron świata i nowoczesne technologie, ale przede wszystkim kultury Wschodu i Zachodu. Tym niezwykłym, niecodziennym, często zaskakującym związkom poświęcamy tegoroczną Noc Muzeów.

PAŁAC

Zwiedzanie | godz. 19.00–24.00, ostatnie wejście o godz. 23.30

Opowieści o obiektach w kolekcji | godz. 19.00–23.30
Historycy sztuki i konserwatorzy przybliżą gościom dzieła z wilanowskiej kolekcji sztuki dalekowschodniej.

DZIEDZINIEC

Kiermasz książek wydanych przez Muzeum Pałacu w Wilanowie | godz. 19.00–24.00

Skąd pochodzą kazuary | godz. 19.00–23.00 | warsztaty (rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat)
Kazuara – ptaka pochodzącego z odległych stron – można było spotkać w zwierzyńcu króla Jana III. W trakcie warsztatów plastycznych dowiemy się o nim więcej, przekonamy się również, jakie egzotyczne zwierzęta i rośliny można obecnie zobaczyć w ogrodach wilanowskich.

Podróże z kawą | godz. 19.00–23.00 – pokaz
Opowiemy o kawie – skąd pochodzi, jak trafiła do Europy i co ma wspólnego z królem Janem III. Będzie można również spróbować swoich sił w rozpoznawaniu różnych gatunków kawy.

Widowisko historyczne | godz. 19.00
Spektakl ukazujący życie na dworze Jana III. Wielka polityka i intrygi dworskie przeplatają się z barwnymi opowieściami o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i kulturze stołu biesiadnego.

Czar i wdzięk Niepodległej (1918–2018) | pokaz mody | godz. 21.00 pokaz mody
Uczestniczki VI edycji programu „Debiutantki” i artyści Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie przedstawią widowisko kostiumowe inspirowane modą okresu międzywojennego. Wilanowską scenę zdominują długie, błyszczące suknie, cekiny, hafty ze złotych nici, perły, szklane paciorki i pióra.

NAMIOT SCRIPTORIUM VILLA NOVA

Wilanowskie tapety | godz. 19.00–23.00 | warsztaty (dzieci powyżej 5 lat, młodzież, dorośli)
Opowiemy o wystroju Pokojów Chińskich w pałacu i zaprezentujemy najdawniejszą metodę tworzenia papierowych dekoracji ściennych. Wykonamy odbitki z drzeworytu z dalekowschodnim motywem zdobiącym wilanowskie pokoje.

Farfurowy zawrót głowy | godz. 19.00–23.00 | warsztaty (dzieci powyżej 8 lat, młodzież, dorośli)
Opowiemy o znajdujących się w kolekcji wilanowskiej wyrobach i dekoracjach ceramicznych, nazywanych dawniej farfurami. Pokażemy też, jak odróżnić fajans od porcelany i wykonamy dekoracje naśladujące XVII-wieczną technikę zdobienia kafli kobaltem.

VILLA INTRATA

Co Turcy mogli jeść pod Wiedniem? | godz. 19.00–21.00 | warsztaty kulinarne (dorośli, wymagane zapisy)
Podczas warsztatów spojrzymy na historię wielkiej bitwy z perspektywy kuchni, w której wielką rolę odgrywały przyprawy, decydujące o smaku i wyglądzie potraw.

PRZEDPOLE

Bułat – tajemnicza stal Wschodu | godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)
Po raz pierwszy w Warszawie będzie można zobaczyć rekonstrukcję unikalnego procesu wytopu bułatu, czyli stali służącej do wytwarzania broni, znanej również jako damascen, który łączy w sobie twardość i sprężystość. Umiejętność tego tradycyjnego sposobu produkcji jest obecnie rzadka i jego recepturę bada i odtwarza archeologia eksperymentalna.

Turecki kard – majstersztyk rzemieślnika, narzędzie żołnierza, ozdoba eleganta | godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)
Pokaz kucia karda, czyli noża, jednego z bardziej niezwykłych elementów uzbrojenia tureckiego, będzie nie tylko popisem umiejętności wilanowskich rekonstruktorów, ale także opowieścią o znaczeniu i roli tej ozdoby strojów i wyznacznika społecznego statusu właściciela. Oryginalne egzemplarze karda można obejrzeć w kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

 

reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
3.6km/h
1024hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama


Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM