reklama

Newsy

Dziki, tajemniczy, niezwykły – rezerwat przyrody Morysin

reklama
Dziki, tajemniczy, niezwykły – rezerwat przyrody Morysin
2019-04-05

Tuż nad Jeziorem Wilanowskim leży mało znane miejsce o interesującej historii i dużej wartości przyrodniczej – rezerwat przyrody Morysin.

Obszar ten dawniej zalewany był przez wody Wisły. W takich warunkach tworzą się zbiorowiska roślinne zwane lasami łęgowymi. W czasach króla Jana III miejsce to nazywano Laskiem na Kępie. W XIX wieku Stanisław Kostka i Aleksandra Potoccy utworzyli na tym obszarze park romantyczny. Nazwa Morysin pochodzi od imienia ich wnuka – Maurycego, zdrobniale zwanego Morysiem. W parku znalazły się piękne budowle, a ich pozostałości przetrwały do dzisiaj: Dom Stróża, Pałacyk oraz drewniana Gajówka. Można je zobaczyć dzięki wyznaczonym na obszarze rezerwatu szlakom.

Morysin ma również wielką wartość przyrodniczą. Drzewostan złożony jest między innymi z okazałych topoli, wiązów i jesionów. Rezerwat stanowi siedlisko życia licznych gatunków zwierząt, takich jak borsuk, dzik, bóbr, puszczyk, zimorodek czy dzięcioł czarny. Wielką wartością przyrodniczą tego obszaru są martwe drzewa. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to rezerwat przyrody, pozostawia się je do naturalnego rozkładu. Próchniejące pnie drzew, wykroty, to siedlisko wielu gatunków zwierząt, grzybów i roślin. W 1973 r. park Morysin został wpisany do rejestru zabytków ze względu na znaczną wartość kulturową oraz przyrodniczą. Od 1994 r. jest częścią ustanowionego przez prezydenta RP pomnika historii. Rezerwat przyrody został utworzony na tym obszarze w 1996 r. Granice rezerwatu obejmują także północną część Jeziora Wilanowskiego wraz z wyspą oraz Kanał Sobieskiego.

Opiekę nad rezerwatem sprawuje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które dba o zachowanie jego wartości przyrodniczej, jak również znajdujących się na tym terenie zabytków. Niektóre obiekty, którym groziło zniszczenie lub kradzież, zostały przeniesione do Pawilonu Rzeźby na terenie ogrodów wilanowskich. Muzeum wydało też rodzinny przewodnik pt. Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin, dzięki któremu można lepiej poznać historię i bogactwo przyrodnicze tego miejsca. Zachęcamy także do uczestnictwa w spotkaniach edukacyjnych organizowanych przez muzeum. Szczegółowe informacje można znaleźć pod poniższym linkiem:
http://www.wilanow-palac.pl/cztery_pory_roku_w_rezerwacie_przyrody_morysin_spotkania_autorskie.html

Autor:
Julia Dobrzańskareklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

7°C
1.5km/h
1023hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM