reklama

Newsy

O tradycjach Wielkanocnych w Polsce i na Świecie

reklama
O tradycjach Wielkanocnych w Polsce i na Świecie
2019-04-18

Święta Wielkanocne tuż tuż...

Wielkanoc, zwana również Niedzielą Wielkanocną, czy też Zmartwychwstaniem Pańskim, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Pojawiła się po soborze nicejskim w 325 roku, kiedy to ostatecznie potępiono arianizm i ustanowiono datę tego święta jako pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca. Stare powiedzenie brzmi: „Co kraj to obyczaj”. Tak więc - jakie zwyczaje panują w innych krajach w czasie Wielkanocy?

• W Szwecji najpopularniejszym zwyczajem jest „Påskkärringar”. W tym czasie dzieci przebierają się w sukienki, fartuchy i szale. Chodząc po okolicznych domach życzą szczęśliwych świąt, wręczając drobne upominki takie, jak kartki wielkanocne. W ramach podziękowania dostają słodycze lub pieniądze.


[https://files.mabra.com/uploads/fly-images/51620/paskkarringar-2-700x528-640x336.jpg]


• W Wielkiej Brytanii popularnym obyczajem wielkanocnym jest „Egghunting”, czyli polowanie na jajka. Wydarzenie organizowane jest dla dzieci – dorośli ukrywają jajka w budynku lub na zewnątrz, a następnie wysyłają dzieci, by je odnalazły. Wewnątrz budynku chowane są jajka czekoladowe, gotowe do natychmiastowego zjedzenia. Gdy polowanie organizowane jest na zewnątrz, ukryte jajka są wykonane z papieru i później wymieniane na czekoladowe.


[https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/9501/production/_95454183_eggs_getty2.jpg]

• Dla Norwegów czas Wielkiej Nocy to przede wszystkim czas odpoczynku. Większość z nich wykorzystuje piękną pogodę na zewnątrz wyjeżdżając na narty. Zajadają się przy tym pomarańczami – symbolem norweskich świąt oraz czekoladą – „KvikkLunsj”.


[https://arcticgrub.files.wordpress.com/2015/04/paaskeappelsin.jpg]

• Jednym z australijskich zwyczajów jest jedzenie „Hot Cross Buns”, czyli słodkich bułeczek ze znakiem krzyża. Ciekawostką jest odrzucenie Wielkanocnego Królika przez mieszkańców Australii, w związku ze szkodami gospodarczymi, jakie wyrządziły zające i króliki rolnikom na tym kontynencie. W 1991 zastąpiono Wielkanocnego Królika australijskim zwierzątkiem – Wielkouchem króliczym.


[https://img.taste.com.au/86pacCMa/w643-h428-cfill-q90/taste/2016/11/hot-cross-buns-13898-1.jpeg]

A w Polsce?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, do którego przyporządkowywano inne święta – Środę Popielcową, Wielki Post, Wniebowstąpienie Pańskie, czy też Boże Ciało. Chrześcijanie celebrują Wielki Tydzień, z czego najważniejsze dni to Wielkie Piątek, Sobota i Niedziela.

Poniedziałek również jest dniem wolnym od pracy, potocznie zwanym „Śmigusem Dyngusem”, kiedy to wszyscy oblewają się wodą. Obchodzony jest od wielu lat, jednak w przeszłości składał się z dwóch, odrębnych obyczajów. „Śmigus” oznaczał smaganie gałązkami kobiet, które nie były jeszcze zamężne i miało im to zapewnić płodność i zdrowie. „Dyngus” polegał na wykupieniu się od oblania wodą. Panna, która chciała pozostać sucha, miała możliwość wykupu w postaci pisanki bądź też innego przysmaku z wielkanocnego stołu.

Niedziela Palmowa - tydzień przed Świętem Wielkiej Nocy święcimy w kościele kolorowe palmy, które symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, ale także mękę oraz odkupienie. To właśnie liśćmi palmowymi tłum witał Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Ich wygląd jest zróżnicowany, w zależności od regionu, jednak najczęściej wykorzystuje się gałązki wierzbowe, czy też bukszpan. Kiedyś robiono je wyłącznie własnoręcznie w domu, dziś częściej decydujemy się na zakup w sklepach.

Kolejnym zwyczajem, obchodzonym w Wielką Sobotę, jest święcenie pokarmów. Zawartość koszyczków różni się w zależności od regionu, jednak nie może w nim zabraknąć: jajek, chleba, wędlin, baranka, chrzanu, czy kawałka ciasta. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania.

Jednym z ulubionych zwyczajów dzieci jest malowanie jajek, zwanych pisankami. Wierzy się, że są one symbolem nowego życia, jednak w odróżnieniu od dawnych czasów, aktualnie maluje się je na wszystkie możliwe kolory. W przeszłości występowały tylko w kolorze czerwonym, a wiąże się to z legendą dotycząca Marii Magdaleny. Jajka, które kupiła zabarwiły się na kolor czerwony zaraz po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Także Wesołych Świąt!
 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

17°C
5.1km/h
1022hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org

reklama