reklama

Newsy

ZERO WASTE - styl życia, filozofia, droga.

reklama
ZERO WASTE - styl życia, filozofia, droga.
2019-09-26

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza "brak odpadów", "brak marnowania". Osoby kierujące się ideą zero waste starają się generować jak najmniejszą ilość odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

ZERO WASTE - DLACZEGO WARTO? Wybierasz się do sklepu, szukasz jakiejś szybkiej przekąski i wpada ci w oko świeża, dojrzała kiść bananów. Bez namysłu sięgasz po plastikowy woreczek i wkładasz do niego owoce, które przecież już posiadają skórkę, swoje naturalne opakowanie. "To tylko jedna plastikowa torebka", myślisz... Myśli tak około 8 miliarda osób. Codziennie. Świat, w którym żyjemy, każdego dnia staje się coraz bardziej zanieczyszczony. Czy wiesz, że plastik nigdy nie znika? Jedynie rozkłada się na mikroplastik, który znajduje się wszędzie, zatruwając naszą żywność i otoczenie. " poprzez drobne kroki w kierunku ZERO WASTE możesz pomóc chronić środowisko.

JAK WPROWADZIĆ ZERO WASTE DO SWOJEGO ŻYCIA? Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach idea ZERO WASTE jest nam bardzo potrzebna. Zastanów się, z jakich przedmiotów jednorazowego użytku korzystasz prawie codziennie, wyrzucając je zaraz po zużyciu. Czy istnieją dla nich zamienniki, które mogą starczyć na dłużej, być bardziej niezawodne i kupione raz a na całe życie? Kilka propozycji takich przedmiotów to:
1. SŁOMKI - Metalowe i bambusowe słomki starczają na dużo dłużej, a dodatkowo prezentują się o wiele lepiej.
2. POJEMNIK NA WODĘ - zdarza ci się kupować wodę w plastikowym opakowaniu? A może nawet robisz to codziennie? Kupując wodę w plastikowym opakowaniu płacimy więc głównie za butelkę, którą wyrzucamy zaraz po wypiciu.
3. SIATKI NA ZAKUPY - nie bez powodu materiałowa torba jest wręcz symbolem ZERO WASTE. Torebki i siatki plastikowe bardzo zaśmiecają środowisko.

Pomyśl o ile zmniejszysz ilość plastikowych zanieczyszczeń, eliminując ze swojego życia jedynie te trzy rzeczy. Pamiętaj jednak, by przed zakupem produktów zero waste, zużyć produkty, które chcesz nimi zastąpić. Jednym z podstawowych błędów osób przechodzących na zero waste jest moment, kiedy zdają sobie one sprawę, że używane przez nie produkty nie spełniają już oczekiwań i wyrzucają je, co w efekcie nie prowadzi do ochrony środowiska, lecz produkcji jeszcze większej ilości odpadów. Zmiana na ZERO WASTE wymaga cierpliwości - najpierw zużyj wszystko, co posiadasz, zastanów się, czy na pewno tego potrzebujesz, a jeśli tak, poszukaj dla tej rzeczy zastępnika wielorazowego użytku.

ZERO WASTE - OSZCZĘDNOŚĆ I WYŻSZA JAKOŚĆ PRODUKTÓW - woda w plastikowym opakowaniu kosztuje około 2 zł. Kupując ją 5 dni w tygodniu, wydasz 10 zł. Rocznie może to wynieść ponad 500 zł. Dla 4-osobowej rodziny będzie to wydatek prawie 2000 zł. Zakup butelki wielorazowego użytku zwróci się już po 2 miesiącach. ZERO WASTE jest więc także inwestycją, dzięki której używamy całe życie rzeczy, które lubimy i dużo mniej nas to kosztuje niż codzienne zakupy nowych.
Dlatego zapraszamy do GEKON BIO, sklepu z żywnością ekologiczną, gdzie znajdziesz wszystkie artykuły ZERO WASTE codziennego użytku i nie tylko.

https://www.facebook.com/gekonsklep/

   

 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

19°C
3.6km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama

reklama