reklama

Newsy

Mindfulness dla dzieci w przedszkolu Świat Dziecka

reklama
Mindfulness dla dzieci w przedszkolu Świat Dziecka
2019-12-04

Mindfulness to inaczej uważność czy też przytomność pozbawiona osądzania i wartościowania na „dobre” czy „złe”. W Polsce termin ten zyskał na popularności kilka lat temu, ale w odniesieniu do treningu osób dorosłych. Sprawą dzieci zainteresowała się dopiero holenderska terapeutka Eline Snel. Przeprowadziła ona szereg badań, które wykazały, że dzieci, które zachowują uważność, inaczej radzą sobie ze stresującymi sytuacjami i lepiej potrafią wczuć się w innych.

Obecnie na bazie metody Eline Snel, niemalże w każdej holenderskiej szkole prowadzone są przez przeszkolonych nauczycieli kilkunastominutowe zajęcia uważności zatwierdzone przez ministerstwo edukacji.
Ponieważ ćwiczenia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, również w Przedszkolu Świat Dziecka zdecydowaliśmy się na certyfikację nauczyciela i wprowadzenie treningu Mindfulness jako jednego z elementów naszych stałych zajęć.

Mindfulness dla dzieci, czy to działa?

Dzieci często są zestresowane i rozkojarzone. Równie silnie jak dorośli odczuwają rozczarowanie, smutek, lęk czy samotność. Nakłada się na nie wiele obowiązków, a społeczne oczekiwania nie są łatwe do udźwignięcia. Poprzez ćwiczenie uważności, dzieci w przedszkolu Świat Dziecka uczą się swoich potrzeb, świadomej obserwacji otoczenia, empatii i rozumienia wewnętrznego świata innych ludzi. Taki trening sprawia, że stają się mniej impulsywne, cierpliwe i bardziej skoncentrowane na „tu i teraz”, co daje im dużo większą przestrzeń do rozwoju i życia w zgodzie ze sobą i swoimi emocjami. W konsekwencji dzieci zyskują również więcej pewności siebie.
Poprzez trening uważności pomagamy w budowaniu solidnego fundamentu osobowościowego.

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka, aby miało jak najlepszy start w dorosłość. Chcemy, aby rozwijało swoje umiejętności, zainteresowania, talenty. Jaką jednak wartość będzie miała wiedza matematyczna, czy umuzykalnienie, jeśli syn czy córka nie będą potrafili poradzić sobie z własnym smutkiem, frustracją i niskim poczuciem własnej wartości? Czy w obliczu niemożności oswojenia swoich własnych emocji, będą w stanie wykorzystać cały potencjał, jaki w nich drzemie? Odpowiedź jest prosta: nie.

Dlatego też jak mówi Aldona Wartoń, trener Mindfulness z Przedszkola Świat Dziecka w Konstancinie - Jeziornej „zajęcia z Mindfulness mają pomóc dzieciom w identyfikowaniu i rozumieniu własnych emocji, zdobyciu umiejętności wyciszenia i poprawie koncentracji. Widzimy, że kilkunastominutowe zajęcia odnoszą efekty. Dzieci stają się bardziej spokojne, empatyczne, a ich relacje z rówieśnikami uległy poprawie. Zauważam mniej agresji, a więcej życzliwości i zrozumienia.”

Więcej na temat dodatkowych zajęć Mindfulness dla dzieci spoza Przedszkola można przeczytać na stronie http://przedszkoleswiatdziecka.edu.pl/reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

4°C
2.1km/h
1024hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama

reklama