reklama

Newsy

„Artyści – Fangorowi”

reklama
„Artyści – Fangorowi”
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
2020-09-27

 „Artyści – Fangorowi”

Na terenie Polskiej Akademii Nauk Ogrodu Botanicznego w Powsinie znajduje się Willa Janówek, w której na suficie młody Wojciech Fangor namalował swoje pierwsze monumentalne dzieło. Plafon ma już 77 lat i wymaga jak najszybszej konserwacji – stąd inicjatywa zorganizowania aukcji dzieł sztuki podarowanych przez malarzy, którzy na przestrzeni 30 lat mieli swoje wystawy w Willi zw. dzisiaj Fangorówką.
Akcja będzie internetowa w dniach 27.09-11-10. na portalu domu aukcyjnego Artbidy. Dzieła wystawione na aukcję będzie można oglądać w tym samym czasie w Fangorówce.

Dyrekcja PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB w Powsinie oraz Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora zapraszają do udziału w aukcji obrazów w celu zgromadzenia funduszy na rzecz ratowania zabytkowego plafonu Wojciecha Fangora.
Swoistym genius loci Ogrodu Botanicznego jest galeria zw. Fangorówką, gdzie odwiedzający mogą podziwiać pierwsze monumentalne dzieło Wojciecha Fangora. Plafon nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter i jest najważniejszym świadectwem obecności wielkiego artysty w Powsinie. To tam w 1943 roku młody Fangor pod kierunkiem prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego namalował na suficie „Plejady” – plafon o wymiarach 9 m x 4,5 m, jako swoją pracę dyplomową.
Powstałe przed 77 laty bezcenne dzieło wymaga jak najszybszej konserwacji – stąd inicjatywa zorganizowania aukcji, z której dochód przeznaczony zostanie na jego renowację.
Na licytację wystawionych zostało 30 prac artystów, którzy brali udział w wystawach organizowanych w Fangorówce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Swoje obrazy przekazali m.in. Anna Buczkowska, Józef Wilkoń, Magdalena Shummer-Fangor, Jolanta Caban, Iwona Ostrowska, Paweł Górski. Dodatkowo Fundacja przekazała rysunek Fangora z 1973 roku.
To apel nie tylko do miłośników Ogrodu Botanicznego w Powsinie, których są rzesze, ale również do licznej grupy kolekcjonerów sztuki, a szczególnie wielbicieli twórczości Wojciecha Fangora, o wsparcie tej inicjatywy i udział w licytacji.
Obrazy oglądać będzie można od 27 września do 11 października w galerii Fangorówka. Wystawa będzie czynna od środy do piątku w godz. 12-17, a w weekendy w godz. 11-17. Licytacja zaś odbywać się będzie w tym samym czasie na portalu domu aukcyjnego www.artbidy.com.
Zainteresowani będą mogli także nabyć cegiełki w postaci magnesów z Fangorówką albo wpłacić dowolną kwotę w formie darowizny celowej na subkonto Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora: 53 1240 1040 1111 0011 0161 2538.
Organizatorami wydarzenia poza Ogrodem Botanicznym są:
Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora
Galeria sztuki Kolonia Artystyczna
Dom Aukcyjny Artbidy
Kontakt: 602 202 020, aukcja@obpan.pl

 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

16°C
3.6km/h
1008hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama