reklama

Newsy

Pewnego Razu w Wilanowie - Archiwum społeczne Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie!

reklama
Pewnego Razu w Wilanowie - Archiwum społeczne Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie!
2020-12-10

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie kolekcjonuje wspomnienia związane z królewską rezydencją i zaprasza do wspólnego tworzenia archiwum społecznego.

Muzeum to nie tylko zabytkowe budynki oraz zgromadzone w nich eksponaty, ale także (a może przede wszystkim) emocje, historie i wspomnienia osób związanych z tym miejscem. Coraz częściej więc rzeczywistym przedmiotom i muzealnym wnętrzom towarzyszą wirtualne wystawy i aktywność osób zrzeszonych wokół instytucji kultury. Utworzenie społeczności miłośników historycznego Wilanowa i związanych z nim rodzinnych opowieści jest jednym z celów projektu zainicjowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W czasie pandemii, kiedy drzwi pałacu muszą zostać zamknięte, jego przyjaciele prężnie działają w sieci.

Muzeum wilanowskie jest jednym z najstarszych polskich muzeum sztuki. Jego tradycja sięga 5 sierpnia 1805 r., kiedy Stanisław Koska Potocki udostępnił swoje zbiory sztuki publiczności. Przez ponad dwa wieki istnienia dzieje instytucji splatały się z losami ludzi, tworząc fascynujące historie, niewyczerpywalne możliwości narracyjne i interpretacyjne. – mówi dyrektor muzeum Paweł Jaskanis – Zależy nam na kolekcjonowaniu wspomnień, związanych z pałacem w Wilanowie i jego otoczeniem, i ich świadectw, ponieważ dzięki nim nasze muzeum stanie się punktem odniesienia dla mieszkańców dzielnicy, Warszawy, Polski i, być może, świata. Przypominamy w ten sposób, że to ludzie tworzą historię miejsc i instytucji.

Pamiętacie Pałac w Wilanowie z czasów wycieczki szkolnej? A kto wie, gdzie znajdowały się łuk
triumfalny w formie antycznej ruiny? Albo, w którym miejscu widywano ducha lub dlaczego z okazji pobytu Charlesa de Gaulle’a w wilanowskim pałacu trzeba było specjalnie dla niego przedłużyć łóżko? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie znaleźć na Facebooku w grupie o nazwie Pewnego razu w Wilanowie (https://www.facebook.com/groups/pewnegorazuwwilanowie). Już ponad 400 osób dzieli się tam wspomnieniami, pocztówkami i zdjęciami z domowych archiwów, które odkrywają nieznane dotąd fakty dotyczące pałacu i jego otoczenia.

Ojciec Pana Tadeusza, stolarz, był odpowiedzialny za mebel do spania dla generała de Gaulle’a, Pani Iwona jako dziecko witała w pałacu Indirę Ghandi i cesarza Etiopii Hajle Selassje. Takich historii w grupie na Facebooku można znaleźć więcej! Zrzesza ona nie tylko pasjonatów historii, ale też wolontariuszy, byłych i obecnych pracowników muzeum oraz ludzi, których życiorysy splecione są z tą częścią Warszawy. Organizatorzy mają nadzieję, że również nowi mieszkańcy Wilanowa, którzy chcą poznać historię swojej dzielnicy, zaangażują się w inicjatywę.

Projekt archiwum społecznego tworzą przyjaciele historycznego Wilanowa i wolontariusze. Muzeum szuka zdjęć z rodzinnych albumów, filmów, pocztówek i pamiątek, które zostaną zeskanowane i opisane, by potem wrócić do właścicieli. Jeśli macie w swoich zbiorach fotografie związane z Wilanowem, które moglibyście „wypożyczyć” do archiwum, to zachęcamy do zrobienia tego do 15 grudnia 2020 roku. Niech nie martwi Was ich stan zachowania czy zauważalne zniszczenia. Te najciekawsze zostaną poddane cyfrowemu retuszowi specjalistów z Fundacji Archeologia Fotografii i odzyskają swój dawny blask!

Dla członków grupy na FB, we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii, 16 grudnia odbędą się warsztaty online pt. „Odkurzamy domowe archiwa mieszkańców Wilanowa”, podczas których będzie można dowiedzieć się, jakie są „domowe” sposoby na zabezpieczenie kolekcji starych fotografii.

Wszystkich zainteresowanych przekazaniem relacji lub pamiątek do archiwum społecznego muzeum, zapraszamy do kontaktu: pewnegorazu@muzeum-wilanow.pl, a chętnych do dołączenia
do społeczności kierujemy do grupy na Facebooku
https://www.facebook.com/groups/pewnegorazuwwilanowie.

Realizacja działań online w ramach programu „Kultura Dostępna”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
4.12km/h
998hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama