reklama

Newsy

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju

reklama
17 Celów Zrównoważonego Rozwoju
2021-02-01

Czym jest zrównoważony rozwój i co oznacza dla nas, mieszkańców tej planety? To sposób gospodarowania, który nie zmniejsza szans na zaspokojenie najważniejszych potrzeb przyszłych pokoleń. Kluczowymi elementami zrównoważonego rozwoju jest dobrobyt społeczeństwa, przy zachowaniu środowiska naturalnego w stanie nienaruszonym.

17 celów to inicjatywy i pomysły związane ze zrównoważonym rozwojem na całym świecie. Ich zrealizowanie miało się odbyć do 2030 r., zostało więc niewiele czasu na wdrażanie poważnych zmian w gospodarce i strukturach społeczeństwa. Coraz więcej firm wdraża w swoje działania zasady zrównoważonego rozwoju. Należą do nich m.in. platforma zakupowa Zalando.

Zdałam sobie sprawę, że do przeprowadzenia tych planów, potrzebna jest współpraca i pomoc każdego z nas. Zdecydowałam, że ja również chciałabym dołożyć swoją cegiełkę i napiszę cykl artykułów przybliżających ten temat. Z tym cyklem wiążę spore nadzieje. Myślę, że pomoże on osobom z mojego otoczenia zrozumieć tematy ekologiczne, a także uświadomi im, jak ważne jest ich zaangażowanie. Będę regularnie opisywać każdy cel, odnosząc się również do Polski.
Ponadto, gdy tylko natknę się na ciekawy wykład lub wydarzenie, podzielę się linkiem :)
Mam nadzieję, że będziemy mogli wspólnie przyczynić się do przedłużenia życia na naszej planecie.

CEL NR1 - KONIEC Z UBÓSTWEM

Głównym założeniem pierwszego celu jest całkowite wyeliminowanie skrajnego ubóstwa na całym świecie, w każdej jego formie. Ubóstwo jest tutaj rozumiane jako utrzymywanie się za mniej niż 1,25$ dziennie. Większość z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak ciężko musi być osobom zmagającym się z tym problemem na co dzień. Z tego powodu United Nations (UN) założyło, że do 2030 roku rządy powinny stworzyć i wdrożyć programy oraz systemy odpowiednie dla danych krajów, które pomogą i obejmą ochroną osoby ubogie i narażone na głód i śmierć. Kolejnym ważnym punktem jest zapewnienie równych praw w dostępie do podstawowych usług i fundamentalnych zasobów, na przykład prawo dziedziczenia, czy usługi finansowe. W zrównoważonym rozwoju ubogich państw istotne jest również przygotowanie odporności na zagrożenia klimatyczne lub społeczne, a także zbudowanie stabilnej polityki, biorącej pod uwagę każdego obywatela.

W Polsce aż 14% gospodarstw domowych dysponuje budżetem mniejszym niż 1043 zł miesięcznie, co przyjmuje się w naszym kraju za granicę ubóstwa. Ponad 5 milionów Polaków żyjących na skraju biedy mieszka na wsi. Często również nie mają podstawowych warunków do życia. Rodziny dotknięte ubóstwem zazwyczaj utrzymują się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury, często nie mają podstawowego wykształcenia oraz zajmują się osobami niepełnosprawnymi.

Zwalczaniu biedy w Polsce sprzyjają różnorodne inicjatywy, wydarzenia i działania, stworzone w celu edukowania młodych osób, a także pomagania tym starszym. Jednym z nich jest stowarzyszenie firm i instytucji bankowych, którego celem jest poszerzanie wiedzy młodego pokolenia w temacie finansów. Program BAKCYL koncentruje się na prowadzeniu lekcji w szkołach podstawowych i liceach przez wolontariuszy z banku. Kwestie przez nich poruszane to na przykład mądre inwestowanie, oszczędzanie, czy pożyczanie pieniędzy. Pomagają one młodym osobom zrozumieć trudności ekonomii co w przyszłości przełoży się na rozsądne gospodarowanie finansami. https://bakcyl.wib.org.pl

Przed wybuchem pandemii, świat zmierzał w stronę prawie całkowitego wyeliminowania biedy do 2030 r. Jednak w tamtym roku, pierwszy raz od kilkudziesięciu lat, odnotowano wzrost w globalnym ubóstwie, spowodowany rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. To doprowadziło do ogromnej liczby - 71 milionów osób żyjących w skrajnej biedzie. Co więcej, ekonomiczne straty rozwijających się państw już przed pandemią wynosiły aż 23.6 milionów dolarów i niestety dość mocno pogłębiły się w 2020 r.

Tak, jak instytucje w Polsce, UN także stara się informować i edukować w temacie ubóstwa, aby jego zwalczenie stawało się coraz bardziej osiągalne.

Poniżej linki do dwóch raportów opublikowanych na stronie UN:
https://sdgs.un.org/publications/supporting-micro-small-and-medium-sized-enterprises-msmes-achieve-sustainable
https://sdgs.un.org/publications/exploring-youth-entrepreneurship-24572

Oraz link do raportu z Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce w 2018 r.
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/monitoring-realizacji-agendy-2030

Joanna Krydareklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
4.63km/h
1017hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama