reklama

Newsy

CEL NR 13 - DZIAŁANIA KLIMATYCZNE

reklama
CEL NR 13 - DZIAŁANIA KLIMATYCZNE
2021-04-26

Mimo wielu działań aktywistycznych przeciwdziałających zmianom klimatycznym oraz coraz częstszej publicznej debacie, z roku na rok, średnia roczna temperatura na świecie wzrasta. 2019 był drugim najcieplejszym rokiem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano.

Co więcej, szacuje się, że do 2100 roku globalna temperatura wzrośnie o ponad 3 stopnie. Te zmiany powodują, że anormalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze i niosą za soba coraz więcej zniszczeń dotykając ponad 39 milinów osób (2018 rok). Przykładami są ogromne pożary, ekstremalne susze, huragany, czy powodzie. A niestety tylko 85 państw posiada krajowe programy przeciwdziałające i zmniejszające ryzyko katastrof. Z powyższych powodów, United Nations w swoim 13 celu zamierza wprowadzać programy, strategie i działania zwalczające zmiany klimatyczne oraz edukację na temat tego globalnego problemu.

W Polsce, głównymi obszarami, które najbardziej przyczyniają się do zmian klimatycznych są przemysł, transport oraz energetyka. Najważniejszymi praktykami w celu zredukowania efektów zmian w naszym kraju jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zrównoważone użycie zasobów naturalnych. Jednak metoda którą emisja ma zostać zredukowana nie jest sprecyzowana, co powoduje bierność w tym obszarze. Mówi się również, że jednym z najlepszych sposobów na walkę ze zmianami klimatycznymi w Polsce jest wprowadzanie nowych technologii, a także nawiązywanie współprac lub po prostu proszenie o pomoc ośrodków badawczych i naukowych.

Jedną z inicjatyw wprowadzanych w Polsce w celu zmniejszenia efektów kryzysu klimatycznego jest “Woda dla Rolnictwa”. Program ten wspiera rodzinne gospodarstwa ze strony gospodarki wodnej, szczególnie w czasie niedoborów lub nadmiarów wody. Kolejnym przykładem jest informacyjno-edukacyjna kampania “EKOLOGICZNY DOM”, która zapewnia podstawowe informacje w zakresie termomodernizacji w budynkach jednorodzinnych. To powoduje zredukowanie poziomów niskiej emisji oraz mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Następna inicjatywa dotyczy zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce. “Leśne gospodarstwo węglowe” jest przeznaczony dla leśnych gospodarstw o charakterze węglowym i zapewnia rekomendacje i rady w zakresie odpowiedniej i zrównoważonej wycinki.

Jeśli chodzi o globalny kryzys klimatyczny, to pandemia Covid-19 przyczyniła się w zaskakująco pozytywny sposób do zmniejszenia ich efektów. Przede wszystkim, emisja gazów cieplarnianych spadła aż o 6% w 2020 roku. Jednak mimo tego, że w porównaniu do poprzednich lat ten spadek może wydawać się spory, to aby zatrzymać wzrost rocznej temperatury do 1,5 stopnia, potrzeba kolejnego spadku emisji aż o 7,6%... Poniżej linki do innych programów przybliżających nas do spełnienia celu 13:

sustainabledevelopment.un.org/topics/atmosphere

sdgs.un.org/topics/climate-change

Joanna Kryda

 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

24°C
2.57km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama