reklama

Newsy

English All Day, muzykoprofilaktyka, sensoplastyka, sala Doświadczania Świata Snoezelen, to tylko kilka z propozycji przedszkola Zebra w Wilanowie.

reklama
English All Day, muzykoprofilaktyka, sensoplastyka, sala Doświadczania Świata Snoezelen, to tylko kilka z propozycji przedszkola Zebra w Wilanowie.
2021-05-06

Pani Marzena Krysiak jest Dyrektorem Niepublicznego Przedszkola Muzycznego Zebra w Wilanowie. Zadaliśmy jej kilka pytań, aby dowiedzieć czegoś więcej na temat tego niezwykłego miejsca.

Pani Marzeno, Przedszkole Zebra ma już 15 lat! Gratulacje! Pierwsza Zebra powstała w Józefosławiu, druga w Raszynie i kolejna Wilanowie, gdzie właśnie powiększacie przestrzeń o nowe grupy. Edukacja przedszkolna i wychowanie młodego pokolenia to niezwykle ważne cele postawione przed przedszkolami. Co wskazałaby Pani, jako wasz sukces?

Dziękuję za gratulacje, to dla nas ważny rok! Świętujemy 15 lat współpracy ze wspaniałymi ludźmi. Bo Zebra to przede wszystkim ludzie! Wszystko zaczęło się od Pani Olgi Bacy, która jest założycielem Zebry. Jej pasja do muzyki i chęć stworzenia miejsca, w którym dzieci rozwijają się z poszanowaniem ich indywidualnych potrzeb, przerodziła się w miejsce pełne empatii i zrozumienia. Mamy ogromne szczęście do ludzi! Wieloletnie współprace z nauczycielami, oraz klienci, którzy do nas wracają. W wilanowskiej Zebrze od wrześnie rozpocznie edukacje czwarte dziecko naszych klientów i jeśli pyta mnie Pani o nasz sukces to właśnie jest to - klienci, którzy do nas wracają.

 

Jakie wartości w dzisiejszych czasach są dla Waszego przedszkola najważniejsze?

Wartością są dla nas dzieci i ich bezpieczny rozwój. Do rozwoju kompetencji poznawczych niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa. Zebra dużą uwagę przykłada do nawiązania relacji, zarówno z dziećmi, jak i z rodzicami. Już na etapie adaptacji staramy się rozpoznać indywidualne potrzeby dziecka, aby dać mu poczucie zrozumienia i akceptacji. Istotna jest również relacja z rodzicem i transparentność naszych działań. Comiesięczne spotkania z rodzicami, na których omawiamy funkcjonowanie dziecka w przedszkolu, cotygodniowe listy do rodziców, w których zamieszczamy informacje o minionym tygodniu, galerie zdjęć publikowane na dedykowanej platformie mają na celu przybliżenie rodzicom naszych codziennych działań. W czasie pandemii rodzice mają ograniczone możliwości kontaktu z nauczycielami, dlatego przenieśliśmy nasze spotkania do strefy online, aby dbać o komfort tej relacji.

Przedszkole Zebra to również codzienna nauka języka angielskiego, jak przebiega ta edukacja?

Wyznajemy zasadę „English all day”, poprzez immersję dzieci nabywają kompetencji językowych. Wiek wczesno przedszkolny to doskonały moment na rozpoczęcie przygody z językiem angielskim. Naturalna ciekawość dzieci sprawia że z łatwością angażują się w nowe działania. W Zebrze z każdą grupą pracuje dwóch nauczycieli: jeden polskojęzyczny, drugi anglojęzyczny. Zajęć edukacyjnych w języku angielskim jest do trzech godzin dziennie, pozostałe działania w języku angielskim wynikają z ramowego planu dnia, są to zabawy w ogrodzie, zabawy muzyczne, wspólne spożywanie posiłków czy zabawy na placu zabaw. Współpracujemy z jednym z najlepszych metodyków, który od lat wspiera nasze działania dotyczące nauki języka angielskiego.

W tym roku pracowaliśmy na amerykańskim programie, który swoją treścią obejmuje edukację językową, matematyczną, przyrodniczą czy emocjonalną. Program realizowany jest metodą projektu, która stwarza możliwość użycia nowo nabytej wiedzy podczas zajęć. Jest to metoda, która naturalnie inicjuje aktywność wobec otaczającego nas świata, co w połączeniu z dziecięcą ciekawością daje szybkie efekty.

Nauczyciele stosują również pomocniczą metodę TPR (Total Physical Response), czyli wspierają słowo ruchem. Jest to świetna metoda wspierająca codzienną naukę angielskiego.

Dodatkowo, codziennie z każdą grupą pracuje Native Speaker, co czyni naukę anielskiego jeszcze bardziej atrakcyjną i skuteczną!

Music time, czyli nasze zajęcia muzyczne również prowadzone są w języku angielskim.

Nasi absolwenci kończą przedszkole i dostają się do szkół językowych z doskonałymi umiejętnościami językowymi. Jesteśmy dumni! Nasze dzieci to później laureaci konkursów nie tylko krajowych, ale również międzynarodowych. Jesteśmy bardzo dumni z takich wyników i to nas jeszcze bardziej inspiruje w codziennej pracy.

 

To w dzisiejszych czasach bardzo istotne umiejętności. Wspomniała Pani o zajęciach muzycznych, bo Zebra to również przedszkole muzyczne?

Tak, muzyka w duszy nam gra! Zebra kocha muzykę i z przyjemnością obserwujemy rozwój kompetencji muzycznych u dzieci. Muzyczne poranki codziennie witają dzieci w naszym przedszkolu. Podczas tych poranków działania nauczycieli opierają się na korelowaniu muzyki z innymi metodami nauczania: bajkoterapią, gimnastyką profilaktyczną, plastyką, nauką gry na instrumentach czy tańcem.

Działania z zakresu muzykoprofilaktyki, które stosujemy w przedszkolu mają na celu kształtowanie słuchu muzycznego, rozwijanie poczucia rytmu oraz rozwój kompetencji emocjonalnych dzieci.. Uczymy dzieci gry na instrumentach, stosujemy różne metody i techniki rozwijające te umiejętności

Nasz Music Time to rytmika w języku angielskim prowadzona przez niezwykłą Raquel, która swoją pasją muzyczną i pomysłami umuzykalnia naszą Zebrę!

Dodatkowo w najstarszej grupie przedszkolnej dzieci rozpoczynają indywidualną naukę gry na pianinie.

Działania muzyczne zintegrowane są z zajęciami w języku polskim i angielskim, połączenie tych działań sprawia, że ciągle muzykujemy!

Przedszkole posiada własną kuchnię, co najbardziej lubią jeść dzieci?

Ach kuchnia to serce naszego przedszkola! Dzieci codziennie dopytują - co będzie dziś do jedzenia? Dużą uwagę przywiązujemy do zdrowej i smacznej kuchni, zaopatrujemy się u lokalnych sprzedawców, do których mamy zaufanie. Bo żywienie małych brzuszków to dużą odpowiedzialność! Jemy produkty sezonowe i wzmacniamy u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe, zapraszając je na wspólne warsztaty Zebra Master Chef, podczas których wspólnie przygotowujemy posiłki!

Dzieci lubią gotować! W jaki jeszcze sposób dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania?

Staramy się, aby każde dziecko rozwijało swoje pasje! W naszej ofercie zajęć mamy taniec, sensoplastykę i gimnastykę profilaktyczną z elementami pedagogiki zabawy. W nowym lokalu na Wilanowie tworzymy sale do ćwiczeń z zakresu Integracji Sensorycznej i salę Doświadczania Świata Snoezelen.

 

Czy te nowe sale przeznaczone są tylko do terapii?

Nie, nie tylko. W naszej placówce mamy dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej i dla nich również przeznaczona jest ta sala. Nad prawidłowym rozwojem dzieci w naszym przedszkolu czuwają specjaliści - psycholog, logopeda i fizjoterapeuta. Sala Integracji Sensorycznej będzie również dla osób spoza naszego przedszkola, które potrzebują miejsca do terapii dla swojego dziecka, ale przede wszystkim sala jest uzupełnieniem wszechstronnego rozwoju nad jakim pracujemy w Zebrze.

Bodźce zewnętrzne docierają do nas z różnym nasileniem, układ sensoryczny ma za zadanie je odebrać i przetworzyć, tak abyśmy nie czuli przy tym dyskomfortu i prawidłowo na nie reagowali. W przypadku zaburzeń, nierzadko potrzebna jest terapia, bądź ćwiczenia.

Niektóre dzieci miewają trudności z równowagą, nowa sala będzie służyła nam jako urozmaicenie zajęć przedszkolnych, aby wspierać prawidłowy rozwój ruchowy.

Sala Snoezelen, czyli Doświadczania Świata brzmi tajemniczo, co się za tym kryje?

Pokój Snoezelen to wyjątkowe wnętrze, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb terapeutycznych, ale również relaksacyjnych, będzie także dostępna dla naszych przedszkolaków podczas zajęć. W takim pokoju, dzięki zastosowanej aranżacji i urządzeniom, które pobudzają zmysły wzroku, słuchu i dotyku prowadzone są terapie ale również działania mające na celu relaksacje, wyciszenie czy odprężenie. To będzie bardzo ciekawa przestrzeń!

Czyli powstaje nowa Zebra w Wilanowie?

Nie, powiększamy naszą Zebrę na Hlonda 6 o nowe trzy sale! Ruszamy już w maju 2021. Pierwsza grupa rozpocznie funkcjonowanie od 10 maja, mamy jeszcze miejsca, zapraszamy!

Możemy więc mówić o kolejnym sukcesie?

Zdecydowanie tak! Sukcesem Zebry jest nasza wspaniała kadra, to ludzie z powołaniem do pracy z dziećmi.

Jakby opisałaby Pani w trzech słowach nauczycieli w Zebrze?

Hm.. Trzy to mało, na każdą literę w alfabecie znalazłabym takie słowo! Przede wszystkim zaangażowanie, uśmiech, wiedza i ogromne serce! Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych :)

Codziennie udowadniają, że mały człowiek to wielkie serce i jeszcze większe możliwości! Współpraca jaką nawiązują z rodzicami i wsparcie, jakie sobie dają napawa mnie dumą i często wzrusza. Ja im wciąż powtarzam, że Zebra to przede wszystkim ludzie.

Serdecznie dziękuję za rozmowę, cieszę się że powstało w Wilanowie miejsce, które tworzą ludzie z pasją.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

24°C
2.57km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama