reklama

Newsy

Darmowy Listopad 2021

reklama
Darmowy Listopad 2021
2021-11-03

Już po raz dziesiąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. W tegorocznej edycji bierze udział po raz pierwszy aż osiem rezydencji królewskich: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek w Malborku, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce, Zamek Królewski w Poznaniu.

W ramach akcji Darmowy Listopad w 2021 r. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w bezpłatnych lekcjach muzealnych, warsztatach dla grup szkolnych i seniorów, warsztatach kulinarnych dla grup, rodzinnych zajęciach oraz spacerach tematycznych dla młodzieży i osób dorosłych.

Dla gości indywidualnych przygotowaliśmy spacery i warsztaty. Program wydarzeń pozwoli zapoznać się z historią i kulturą dawnej Rzeczypospolitej, umożliwi odwiedzenie wyjątkowych apartamentów królewskich oraz przyjrzenie się pamiątkom związanym z dawnymi mieszkańcami pałacu.

„Zobacz pałac”

Weekendowe oprowadzanie skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Rozszyfrujemy symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznamy funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkać można na trasie zwiedzania.
Terminy: 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27, 28 listopada 2021 r., godz. 11.00, 13.00
Miejsce: pałac
Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe

„Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości”

Życie dworu polskiego nie przebiegało wedle ściśle ustalonego harmonogramu, tak jak to było w Wersalu zarządzanym przez króla Ludwika XIV. U nas panowała większa spontaniczność. Wpływ na przebieg dnia miały z pewnością odwiedziny gości i charakter ich wizyt, a także upodobania członków rodziny Sobieskich, w tym samego króla. W czasie warsztatów dowiemy się, jakie były obowiązki króla i królowej wynikające z piastowanej godności, w jaki sposób para królewska spędzała wolny czas. Pamiątką z warsztatów będzie własnoręcznie wykonana królewska marionetka.
Terminy: 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27, 28 listopada 2021 r., godz. 10.30
Miejsce: pałac
Dla kogo: dzieci wieku od 6 lat + rodzice/opiekunowie

„Zwykłe – niezwykłe komnaty”

Zapraszamy do podróży w świat porcelany, roślin i zwierząt. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych.
Terminy: 12, 19, 26 listopada 2021 r., godz. 13.00
Miejsce: pałac
Dla kogo: osoby dorosłe

Tematy kolejnych spotkań:
„Kobaltem malowane”
Czym fajans różni się od porcelany – kolorystyką, rodzajem szkliwa, szlachetnością? W trakcie zajęć opowiemy o ceramice znajdującej się w kolekcji muzeum oraz ozdobimy płytkę ceramiczną wzorami zaczerpniętymi z XVII wiecznej dekoracji pałacu.
„Królowa Róża i jej dwór”
Dekoracyjne, symboliczne, zdrowotne – motywy roślinne są wszechobecne. Malarze uwieczniali je na obrazach, a rzeźbiarze wplatali w kamienne girlandy. Przyjrzymy się im w trakcie spaceru, a na koniec wykonamy zapachowe woreczki.
„Na łowy”
W trakcie spaceru odwiedzimy wilanowskie pokoje myśliwskie i wyjaśnimy, jaką rolę pełniły zwierzęta w pałacowych dekoracjach. Przyjrzymy się śladom myśliwskich zainteresowań dawnych właścicieli pałacu oraz odpowiemy na pytanie, czy król Jan III naprawdę podarował trzy rarogi szachowi perskiemu.

Ważne informacje

Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie Muzeum lub na: https://bilety.wilanow-palac.pl/ – w każdy czwartek udostępniana jest pula na najbliższe dni: piątek, sobotę i niedzielę. Liczba miejsc jest ograniczona ze względów konserwatorskich i bezpieczeństwa.
Zapraszamy!

Informacje:

www.wilanow-palac.pl
t: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

4°C
3.6km/h
998hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama