reklama

Newsy

Wilanowska fundacja pomaga Seniorom

reklama
Wilanowska fundacja pomaga Seniorom
2021-11-23

Za niecałe dwa tygodnie wszyscy będziemy żyć przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. W naszych głowach będą pojawiać się pytania – kogo zaprosić na kolację wigilijną, jakie zrobić potrawy i przede wszystkim, jakie prezenty kupić swoim bliskim. Tak wygląda grudniowa codzienność wielu z nas.

Są jednak osoby, dla których Święta nie są tak radosne. Osoby te nie szykują wigilijnej kolacji i nie zastanawiają się nad tym, jakie prezenty kupić… Taką zapomnianą grupą są między innymi osoby starsze. To właśnie im przychodzi z pomocą „Święty Mikołaj dla Seniora”.
To fundacja, która od 4 lat prowadzi akcję, w ramach której podopieczni i mieszkańcy placówek opiekuńczych, takich jak Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, Dzienne Domy Pobytu czy Ośrodki Pomocy Społecznej, piszą listy do Świętego Mikołaja. Następnie są one umieszczane na stronie http://www.swietymikolajdlaseniora.pl i czekają na Mikołajów czyli darczyńców, którzy spełniają marzenia opisane w listach. Często pragnienia te są bardzo proste – seniorzy proszą o drobne podarunki takie jak książki, kosmetyki, kawa. Czasem marzenia są większe i bardziej kosztowne np. wózek inwalidzki czy materac przeciwodleżynowy. Niezależnie od wielkości prezentu są one spełnieniem marzeń podopiecznych i mieszkańców placówek. Często podarki te są jedyną szansą na otrzymanie wyjątkowego prezentu!

Dlatego warto szczególnie w tym specjalnym czasie pomagać tym, którzy tego potrzebują.
Fundację można wesprzeć poprzez dokonanie wpłaty poprzez stronę lub na konto Fundacji: 78 1090 1043 0000 0001 4716 1348. Przekazane fundusze wesprą działanie na rzecz seniorów oraz bieżącą działalność organizacji.

Darowizny, które przekażą osoby fizyczne lub osoby prawne mogą zostać odliczone od dochodu. Jest to określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

A jak to dokładniej wygląda?
Osoba fizyczna może odliczyć od dochodu darowiznę lub darowizny przekazane na cele pożytku publicznego o ile ich łączna kwota w danym roku podatkowym nie przekroczy 6% jej dochodu. W przypadku osób prawnych limit odliczeń wynosi 10% dochodu. Z tej opcji niestety nie mogą skorzystać osoby, które jako formę opodatkowania wybrały podatek liniowy.
Dodatkowo, jeśli organizacja posiada status OPP, można przekazać na nią 1% podatku.

Są to dwa niezależne tytuły odliczeń. Kwotę 6% dochodu podatnika można przekazać na tę samą organizację, na rzecz której przekazujemy 1% podatku. Kwoty te nie sumują się ze sobą, rozlicza się je oddzielnie, niezależnie od siebie.

Możliwości pomagania jest wiele. Warto dbać o potrzebujących i dzielić się z nimi nie tylko rzeczami materialnymi, ale przede wszystkim radością i dobrem, które w sobie mamy!reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

7°C
3.09km/h
1024hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama