reklama

Newsy

Tradycyjne święta, ale bez jajek i ryb

reklama
Tradycyjne święta, ale bez jajek i ryb
2021-12-17

Śledzie z boczniaków, wegański barszcz i piernik bez jajek. W święta nie może zabraknąć tradycyjnych smaków, jednak coraz częściej decydujemy się na roślinne zamienniki. Restauracja Tel Aviv Urban Food przy ul. Klimczaka oferuje w tym roku świąteczne dania i wypieki, którymi mogą zajadać się weganie i wszystkożercy.

Roślinne jedzenie powinno być dostępne dla każdej i dla każdego. Choć na co dzień w naszej restauracji podajemy potrawy kuchni bliskowschodniej, nasi kucharze przygotują teraz tradycyjne polskie potrawy w wersji bezprzemocowej, czyli w pełni wegańskiej – mówi Malka Kafka, właścicielka sieci restauracji Tel Aviv Urban Food.

W ofercie świątecznej znajdziemy barszcz, świąteczną kapustę z aromatyczną śliwką, śledzie z boczniaków, jak i sałatkę jarzynową z wegańskim majonezem oraz drożdżowe pierożki w trzech wersjach: z kapustą i grzybami, soczewicą oraz z groszkiem. Do wyboru są też aromatyczne pierniki, makowce, a także smaki inspirowane kolorowymi targowiskami Izraela – pikle arabskie, słoiczki hummusu czy marynowaną rzodkiew. Na stronie telaviv.pl w zakładce „Święta” można zakupić gotowy pakiet lub skomponować własny zestaw z pojedynczych dań. Restauracja przyjmuje zamówienia do wtorku, 21 grudnia, a gotowe paczki będą do odbioru tuż przed wigilią – 23 grudnia w wybranym lokalu w Warszawie, m.in. przy ul. Klimczaka 15.

Dlaczego jemy mniej karpia i śledzi?

Na świątecznych stołach pojawia się coraz więcej zamienników produktów odzwierzęcych. Według raportu “Voice of the Consumer: Health and Nutrition Survey 2021” firmy badawczej Euromonitor International obecnie aż 23 proc. konsumentów na świecie zmniejsza spożycie mięsa, a wśród najczęstszych motywacji wymienia się troskę o kondycję środowiska i rosnącą świadomość zmian klimatycznych. Jeszcze w listopadzie 2021 r. naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wzywali decydentów do globalnego przejścia na system żywnościowy oparty na roślinach, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Czy ma to przełożenie na konsumentów w naszym kraju? Z najnowszego raportu Kantara „Sustainability 2021” 42% Polaków deklaruje, że chętnie zapłaci więcej pieniędzy za produkty, które są lepsze dla środowiska.

Tradycyjny smak – nowoczesne przepisy

Co zatem może się znaleźć na alternatywnym świątecznym stole? M.in. boczniakowe śledziki z kurkumą, kozieradką, kminem rzymskim i imbirem - podkręcone sosem sojowym i glonami wakame. Najlepszy smak wegańskiego bigosu wywodzi się z podgrzybków, suszonych śliwek, pasternaku, ziela angielskiego, liścia laurowego. Roślinny pasztet przyrządza się np. z kaszy jaglanej i soczewicy, ze smażoną cebulką, goździkami, zielem angielskim, jałowcem i majerankiem. To kilka przykładów z przepisów restauracji Tel Aviv Urban Food. Czasem wystarczy zmienić jeden składnik, aby tradycyjne dania mogli spróbować także tych, którzy ograniczają spożycie mięsa czy nabiału.  reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
2.06km/h
1043hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama