reklama

Newsy

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania?

reklama
Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania?
2021-12-22

Dobrze skonfigurowana polisa mieszkaniowa skutecznie ochroni nas przed skutkami zdarzeń losowych lub też działań osób trzecich. Przy jej zawieraniu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Wysokość składki

Pierwszą kwestią, którą zwykle sprawdzamy przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej dotyczącej mieszkania, jest wysokość składki. Mimo dużych wartości nieruchomości jest to nadal jeden z najtańszych produktów ubezpieczeniowych. Składki za ubezpieczenie nieruchomości są uzależnione od zakresu i sum ubezpieczenia. Średnio składka oscyluje w przedziale od 300 do 400 złotych za kompleksowe ubezpieczenie. Jeśli mówimy o ubezpieczeniu apartamentów czy domów jednorodzinnych z wyższymi wartościami to trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 700 zł i więcej.

Na wysokość składki ma wpływ nie tylko wartość nieruchomości. Duże znaczenie ma bowiem wybór zakresu ubezpieczenia czy rozszerzenia umowy. Warto porównać oferty sprawdzonych Ubezpieczycieli korzystając z porady doradcy ubezpieczeniowego.

Suma ubezpieczeniowa – wysokość odszkodowania

Na wszystkie ze składników określana jest osobna suma ubezpieczenia. Jest to kwota maksymalna, którą możemy uzyskać jako odszkodowanie w razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną. Powinna być ona tak dopasowana, by pokryła w pełni nasze straty w razie wystąpienia szkody. Na różne elementy domu lub mieszkania obowiązuje często inna suma ubezpieczenia, podobnie jak w przypadku wyposażenia, którego wartość szacujemy osobno. Suma ubezpieczenia wpływa na wysokość łącznej składki.

Zakres ubezpieczenia – dostępna lista ryzyk

Zanim zdecydujemy się na wykup polisy mieszkaniowej, powinniśmy zastanowić się dobrze nad zakresem ubezpieczenia, czyli dostępną listą ryzyk. Należy zadbać o to, by ochrona naszego majątku była pełna. Takie ubezpieczenie mieszkaniowe zabezpiecza nas przede wszystkim przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna czy przepięcie w instalacji elektrycznej. Odszkodowanie dostaniemy wówczas przy uszkodzeniach elementów stałych budynku lub mieszkania, jak i mienia znajdującego się w jego wnętrzu. Warto dokładnie sprawdzić, czy dany Ubezpieczyciel oferuje ochronę przed konkretnym zdarzeniem w ramach udostępnianych pakietów ubezpieczenia. Może się czasem zdarzyć, że trzeba je rozszerzyć, by zaspokoić nasze wymagania, co wiąże się ze wzrostem składki.

W polisie mieszkaniowej warto poddać ochronie także cenne ruchomości domowe, a więc np. sprzęt AGD i RTV, biżuterię czy też meble. Ochrona ubezpieczeniowa powinna w takim przypadku dotyczyć nie tylko skutków zdarzeń losowych, lecz również utraty mienia w razie włamania, kradzieży czy też zniszczenia przez wandalizm.

Dobrym rozwiązaniem będzie rozszerzenie ubezpieczenia mieszkaniowego o assistance (obejmujące wsparcie techniczne specjalistów w razie usterek – np. hydraulika lub ślusarza), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Ubezpieczenie NNW zapewni nam świadczenie w razie uszczerbku na zdrowiu, a OC – wypłatę świadczenia w razie uszkodzenia cudzego mienia (np. przypadkowego zalania mieszkania sąsiadów). Zawarcie polisy ubezpieczeniowej obejmującej tak dużą ilość ryzyk powoduje obniżenie łącznych zobowiązań ubezpieczeniowych. Doskonałym tego przykładem jest pakiet ubezpieczeń ERGO 7 oferowany przez ERGO Hestia, dzięki któremu kompleksowo i w korzystnej cenie zabezpieczymy się przed dużą ilością zdarzeń.

Wyłączenia odpowiedzialności

Istotnym punktem, który często niestety pomijamy przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej, są wyłączenia odpowiedzialności. To ograniczenia w polisie, które powodują, że w określonych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania w razie wystąpienia szkody. Przede wszystkim takie odszkodowanie może nie zostać przyznane, jeśli szkoda mieszkaniowa wystąpi przez nasze rażące niedbalstwo albo celowe działanie. Nie przysługuje ono często w przypadku mienia określonego typu. Przykładem mogą być trofea myśliwskie, rękopisy – tutaj każdy ubezpieczyciel ustala ich listę odrębnie.reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
2.06km/h
1043hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama