reklama

Newsy

Akademeia High School w Warszawie w finale programu Solve for Tomorrow

reklama
Akademeia High School w Warszawie w finale programu Solve for Tomorrow
2022-02-03

Zespół uczniów z prywatnego liceum Akademeia High School dostał się do finału prestiżowego programu Solve for Tomorrow. Karolina Zaleska, Juliusz Ameljan-Kowalski, Victoria Stanisławska i Adam Sujecki przy wsparciu opiekuna Jakuba Bochińskiego stworzyli innowacyjny projekt, który jest oparty na potencjale tkwiącym w wodorostach.

Solve for Tomorrow to nowy program edukacyjny Samsung, który wystartował we wrześniu zeszłego roku. Skierowany jest do uczniów ze szkół ponadpodstawowych i nauczycieli oraz studentów I i II roku studiów pierwszego stopnia. Dzięki SFT młodzi ludzie mogą zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku, takimi jak dbanie o kondycję psychiczną, ochrona środowiska w pobliżu miejsca zamieszkania czy poczucie bezpieczeństwa w czasie późnych powrotów do domu.

Spośród 138 aplikacji zgłoszonych w jednej z trzech kategorii: zdrowia, bezpieczeństwa lub klimatu, jury wyłoniło 25 zespołów, które przeszły do półfinału programu. W kolejnym etapie uczestnicy wzięli udział w warsztatach Design Thinking i pracowali nad udoskonaleniem swoich pomysłów. W tym celu każdy zespół odbył 4 spotkania z trenerami, a zarazem ambasadorami programu Solve for Tomorrow. Trenerzy pracowali w parach, dzięki czemu drużyny otrzymały wsparcie dostosowane do ich potrzeb, indywidualną opiekę i ekspertyzę z różnych obszarów. Zespoły miały okazję sięgnąć do swoich początkowych pomysłów na projekt, ponownie zastanowić się nad grupą docelową, doprecyzować i pogłębić wiedzę o wybranej personie i o jej potrzebach, a następnie popracować nad zdefiniowaniem wyzwania, poszukać najlepszego rozwiązania i rozpocząć pracę nad jego prototypem. Dzięki wspólnym spotkaniom, możliwości wymiany doświadczeń i informacjom zwrotnym, uczestnicy mogli udoskonalać swój pomysł. W efekcie powstały podsumowania wideo, w których zespoły pokazały proces tworzenia i osiągnięte efekty. Filmy oraz oceny wystawione przez mentorów stanowiły podstawę do dyskusji jury.

Wodorosty kontra CO2

W finale znalazło się 9 zespołów z całej Polski, w tym z prywatnego liceum Akademeia High School, znajdującego się w Wilanowie. Czworo uczniów swój pomysł oparło na potencjale tkwiącym w wodorostach. W planach mają stworzenie urządzenia wykorzystującego technologie AI, dzięki którym możliwe będzie założenie plantacji wodorostów w domowym akwarium. Wodorosty będą nie tylko pochłaniać CO2, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza, ale stworzą bazę dla ekologicznego włókna do druku 3D.

Co dalej?

W ostatnim etapie programu finaliści będą przygotowywać prezentację, udoskonalając dotychczasowe efekty swojej pracy. W planach są spotkania z trenerami na całodniowych warsztatach, podczas których będą pracować nad prototypem swojego rozwiązania i przygotowywać się do prezentacji finałowej. Wsparciem dla nich na tym etapie będą także wolontariusze Samsung, którzy odbędą indywidualny mentoring z finalistami, a także przeprowadzą dla nich webinary.

Następnie podczas gali finałowej nastąpi przedstawienie poszczególnych projektów – każdy zespół opowie o koncepcji, zrealizowanych działaniach i wnioskach. Projekt Solve for Tomorrow zakończy się uroczystym ogłoszeniem zwycięzców 31 marca 2022 roku.

Trzymamy kciuki!reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1003hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama