reklama

Newsy

Ziemią Ziemia malowana - malarstwo Antoniego Wróblewskiego

reklama
Ziemią Ziemia malowana - malarstwo Antoniego Wróblewskiego
2022-04-08

Zapraszamy do Galerii Taras Sztuki na wystawę malarstwa strukturalnego Antoniego Wróblewskiego.

Urodził się w ubiegłym tysiącleciu. Jego dzieciństwo przeminęło w Platerowie, edukację techniczną stopnia średniego pobierał w Siedlcach, a wykształcenie wyższe zdobył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczyli go profesorowie – Eugeniusz Markowski i Stanisław Poznański, a grafiki artystycznej uczył się w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej.

Uhonorowany Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Odznaką Za Zasługi dla Województwa Siedleckiego, nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Siedlcach otrzymał Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza, Nagrodę Złotego Jacka i Nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce – Wawrzyn Siedlecki. Odznaczony jest też Brązowym Krzyżem Zasługi.

Swoje prace wystawiał w Grecji, Macedonii, Bułgarii, Kanadzie, w NRD, RFN i w Niemczech zjednoczonych, w ZSRR, USA, Ukrainie, Białorusi i Słowacji. Antoni Wróblewski prezentował swoje prace na pięćdziesięciu sześciu wystawach indywidualnych, uczestniczył w dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Brał udział w ponad osiemdziesięciu plenerach malarskich w Polsce i wielu krajach Europy. Od dwudziestu lat pełni rolę komisarza Międzynarodowych Plenerów organizowanych w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Jest współorganizatorem Międzynarodowych Plenerów Artystycznych w Platerowie.

Rysunek, grafika, malarstwo olejne i akwarelowe to jego ulubione techniki wypowiedzi artystycznej. Od lat uprawia też malarstwo strukturalne – to, co widzi, próbuje oddać tym, na czym stoi, czyli Ziemię maluje ziemią. Monstrancje Polne i Krzyże Pamiętne – Ziemią z Różnych Stron Świata malowane – to cykle tematyczne, z pasją i oddaniem realizowane – a mottem artystycznym są słowa C.K. Norwida zawarte w poemacie „Pielgrzym”: „Przecież i ja ziemi tyle mam ile jej stopa ma pokrywa dopokąd idę…”.

Wernisaż odbędzie się 19 kwietnia o godz. 16.30 w Centrum Kultury Wilanów ul. Kolegiacka 3.

Wstęp wolny!reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
2.06km/h
1043hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama