reklama

Newsy

Wolontariacki projekt edukacyjny Muzeum Mt 5,14 Będziesz miłował

reklama
Wolontariacki projekt edukacyjny Muzeum Mt 5,14 Będziesz miłował
2022-07-04

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza wszystkich chętnych do udziału w IV edycji wolontariackiego projektu edukacyjnego pt. „Będziesz miłował”. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 lipca.

Projekt jest kontynuacją akcji edukacyjnej „Będziesz miłował…” rozpoczętej w 2019r. podczas której wolontariusze we współpracy z harcerzami opowiadali warszawianom i turystom wojenne losy ks. Stefana Wyszyńskiego, patrona Muzeum, który był kapelanem Zgrupowania AK Kampinos podczas powstania warszawskiego. Z powodu pandemii formuła projektu została zmieniona, a działania przeniesione do sieci, dzięki temu wolontariusze z każdego zakątka Polski mogli zaangażować się w akcję.

Celem projektu jest przybliżanie i upamiętnienie sylwetek kolejnych kapelanów Powstania Warszawskiego. Dla organizatorów istotne jest, aby wolontariusze mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną i rozwinąć umiejętności cenione na rynku pracy (praca w zespole, wyszukiwanie informacji, praca projektowa).

Do tej pory w trakcie trzech edycji projektu wolontariusze opracowali 23 biogramy. Poza tym do każdego z nich przygotowali wirtualne spacery po warszawskich miejscach związanych z działalnością kapelanów. Dodatkowo w ubiegłym roku oprócz przygotowywania nowych biogramów w języku polskim, wolontariusze zaczęli tworzyć też wersję angielską.

Wolontariusze Muzeum właściwe prace rozpoczną tradycyjnie 1 sierpnia. Dla ochotników Organizatorzy przygotowali bogaty program szkoleń (metodologiczne, infobrokerskie) i wykładów (historyczne). Aby wolontariusze mogli lepiej wczuć się w atmosferę projektu będzie możliwość odbycia wspólnego spaceru śladami jednego z kapelanów. Na każdym etapie projektu wolontariusze będą mogli liczyć na opiekę mentorów. Działania trwają 63 dni, a finał zawsze ma miejsce w rocznicę zakończenia powstania warszawskiego.

Z uwagi na specyfikę projektu projekt dedykowany jest osobom powyżej 17 roku życia niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu +48 575 954 358

Zadania:
• wyszukiwanie informacji dotyczących kapelanów
• wyszukiwanie zdjęć na wolnych licencjach
• prace badawcze, polegające na poszukiwaniu źródeł i nowych informacji dotyczących kapelanów
• przygotowanie biogramów kapelanów

Minimalny wiek wolontariusza:
17 lat

Oferujemy:
• szeroki pakiet szkoleń i wykładów
• wsparcie merytoryczne historyka
• zdobycie umiejętności z zakresu przeprowadzania kwerend i pracy ze źródłami historycznymi
• zdobycie umiejętności pisania krótkich tekstów o tematyce historycznej
• zdobycie doświadczenia w pracy projektowej
• porozumienie wolontariackie
• ubezpieczenie NNW
• zaświadczenie lub referencje

Efekty pracy wolontariuszy Mt 5,14 można znaleźć na stronie internetowej muzeum: https://mt514.pl/wolontariat/bedziesz-milowal/
https://mt514.pl/en/you-shall-love/

Dane do kontaktu
Ewa Celińska-Pyśk – Kierownik Działu Wolontariatu e.celiska@mt514.pl
Zuzanna Pietrusińska – specjalistka ds. wolontariatu z.pietrusinska@mt514.pl

****
Pod koniec Powstania Warszawskiego mieszkający w Laskach ks. Stefan Wyszyński zobaczył na niebie chmurę wirujących kartek niesionych przez wiatr od strony płonącej stolicy. Na jednej z nich widniał niedopalony fragment ze słowami: „Będziesz miłował”. Wyszyński zaniósł karteczkę do kaplicy, pokazał siostrom i powiedział: „Będziesz miłował… Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował…”
[Stefan Wyszyński, Droga życia, Warszawa 2001]

 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
2.06km/h
1043hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama