reklama

Newsy

To tylko Prosecco… Jak piją kobiety?

reklama
To tylko Prosecco… Jak piją kobiety?
2022-08-05

Wchodzimy do domu po pracy, otwieramy wino, już pierwszy kieliszek leczy ból całego dnia.

Nerwowy tryb życia, presja czasu, stres, natłok pracy… Początkowo niewinny nawyk i chęć zaznania ulgi z biegiem czasu może stać się uzależnieniem. Kobiety pijące najwięcej alkoholu to często osoby w średnim wieku, wysokofunkcjonujące, na wysokich stanowiskach.

Często zanim dojdzie do uzależnienia, warto jest zawalczyć o siebie. Trudności w relacjach, niskie poczucie własnej wartości, ciągły lęk, depresja. Potrzebny jest ktoś, kto spojrzy na nasze kłopoty z zewnątrz. Już samo rozpoznanie mechanizmu i genezy naszego problemu jest wielkim sukcesem. Nie musimy doprowadzić do uzależnienia.

Uzależnienie kobiet nie jest gorsze czy lepsze niż mężczyzn. Jest inne w przyczynach i skutkach. Psychoterapia to szansa na pomoc. Nie powód do wstydu.

Wizerunek osób uzależnionych często jest nadal kojarzony z niskim statusem społecznym, majątkowym. Tymczasem uzależnienie nie pyta o wiek, płeć i status społeczny. Niemniej funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy powodują, że choroba uzależnienia często pozostaje tematem tabu, zwłaszcza w przypadku kobiet.

Ze względu na oczekiwania moralne i społeczne są surowiej oceniane przez otoczenie, ich choroba jest trudniej akceptowana niż mężczyzn, a w rezultacie kobiety częściej spożywają alkohol w ukryciu i odkładają decyzję o leczeniu w ośrodku odwykowym. Po podjęciu leczenia kobiety w większym stopniu odczuwają wstyd, poczucie winy, m.in. ze względu na opinie, że uzależnienie kobiet jest „gorsze” niż mężczyzn.

Czy uzależnienie kobiet różni się od uzależnienia mężczyzn?

Otóż kobiety szybciej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni, natomiast powody picia wiążą się ze sferą przeżywania, a nie działania jak u mężczyzn.

Kobiety częściej spożywają alkohol w związku z problemami emocjonalnymi, dlatego tak ważne jest, aby dać sobie szansę i iść do psychoterapeuty zanim problem z alkoholem stanie się poważny.

Kobiety sięgają po alkohol z powodu objawów nerwicowych i zaburzeń snu, przeżywania poczucia winy, depresji lub stanów lękowych, w związku z sytuacją domową, traumatyczną sytuacją, ze względu na wahania nastroju związane z cyklem miesiączkowym, z powodu samotności, w związku z objawami zespołu „opuszczonego gniazda”, jeśli w dzieciństwie były ofiarami nadużyć seksualnych lub gdy występują u nich problemy seksualne.

Ponadto ze względów fizjologicznych, zdolność do obrony przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu jest mniejsza w przypadku kobiet. Rozwój chorób wątroby występuje u kobiet po krótszym okresie picia i po mniejszych dawkach alkoholu niż u mężczyzn. Alkohol zaburza też funkcje hormonalne, co może zakłócić cykl miesiączkowy, wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D, zwiększa predyspozycję do ostrych form osteoporozy i powoduje o wiele większą podatność na złamania kości (zwłaszcza w okresie menopauzy) niż u mężczyzn.

Potocznie mówi się, że choroba uzależnienia to choroba emocji, dlatego tak ogromne znaczenie ma podjęcie psychoterapii – daje ona możliwość zwiększenia samoświadomości i „nareperowania” własnych emocji.

Vila Med – Psyche
ul. Augystyna Locci 31, Sadyba
tel. 518 998 700 
www.vilamed-psyche.plreklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
2.06km/h
1043hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama