reklama

Newsy

Rynek nieruchomości na Wilanowie

reklama
Rynek nieruchomości na Wilanowie
2023-10-02

Wilanów to spokojna i bezpieczna dzielnica położona na lewym brzegu Wisły. Dzięki tym cechom jest bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi. Nie znajdziemy tu gwarnych kawiarni, barów czy teatrów. Okolica może się za to poszczycić bardzo zgraną społecznością i ciepłą atmosferą, która kojarzy się z małym miastem. Nic w tym dziwnego. Jeszcze do lat 50 Wilanów był oddzielną gminą, a w 2018 znajdował się już wśród pięciu najdroższych dzielnic stolicy. Dziś ceny nieruchomości są w tym miejscu niższe niż na Mokotowie czy Ochocie. Dzięki temu Wilanów przyciąga do siebie coraz więcej młodych ludzi. To między innymi z myślą o nich w okolicy powstają kolejne apartamentowce na monitorowanych osiedlach. Ich ceny w porównaniu z zarobkami w stolicy są przystępne.

Zielone zacisze w gwarnej stolicy

Do niedawna krajobraz Wilanowa tworzyły przede wszystkim bogate wille, kojarzące się z luksusem. Dziś sytuacja wygląda inaczej, a architektura dzielnicy jest dużo bardziej różnorodna. Warszawiacy coraz częściej kupują nowoczesne apartamenty na zamkniętych i dobrze utrzymanych osiedlach. Tereny takie najczęściej sąsiadują z willami, ale na Wilanowie znajdziemy też zabudowę wielorodzinną z PRL zaprojektowaną w stylu modernistycznym.

Wilanów ze względu na bogatą infrastrukturę rekreacyjną i dobrą komunikację z resztą Warszawy jest uważany za dzielnicę bardzo wygodną. Znajdziemy tu nie tylko parki, ale i jeden z dwóch stołecznych ogrodów botanicznych. Deweloperzy bardzo dbają o to, by nowe inwestycje w okolicy były dobrze wkomponowane w tereny zielone. Jest to kolejny atut dla wszystkich tych, którzy szukają mieszkania w nowym budownictwie na osiedlu dającym poczucie przestrzeni i bliskiego kontaktu z naturą. Uroki Wilanowa docenił już w XVII wieku król Jan III Sobieski, stawiając tu swoją rezydencję w stylu włoskim. Co ciekawe sam budynek przetrwał do dziś w idealnym stanie. Willa Sobieskiego wraz z otaczającym ogrodem jest dziś oddana do dyspozycji zwiedzających.

Panuje opinia, że Wilanów to oddzielne miasteczko w obrębie stolicy. Na jego terenie można znaleźć żłobki, przedszkola, szkoły, prywatne przychodnie i wiele sklepów. Dzięki temu na co dzień nie ma potrzeby wybierania się do innych części miasta, by załatwić najpilniejsze sprawy.

Wilanów - zabudowa i ceny

W dzielnicy dominują dwa typy nieruchomości. Znajdziemy tu domy jednorodzinne i rezydencje o standardzie premium oraz mieszkania w zabudowie jednorodzinnej. Przeważa tu niskie budownictwo, rzadko trafia się na budynki o więcej niż trzech czy czterech kondygnacjach. Dzięki temu Wilanów daje swoim mieszkańcom odpocząć od ciasnej i wysokiej architektury centralnej Warszawy. Większość nieruchomości jest nowa i została zaprojektowana z dbałością o spójność krajobrazu.

Według danych Viva Invest ceny mieszkań w Wilanowie w sierpniu 2023 roku wynosiły średnio 17 695 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że były wyższe o ponad 12% niż lokale w innych częściach miasta. Oczywiście stawki te są zawyżone przez nieruchomości premium. Już w kwietniu 2022 cena za metr kwadratowy nieruchomości luksusowej przekroczyła w Wilanowie 16 tysięcy złotych. Jak jednak wspominaliśmy, tutejszy rynek jest bardzo zróżnicowany i o własnym lokum mogą myśleć również inwestorzy dysponujący mniejszym budżetem.

Średnia stawka na metr kwadratowy na wilanowskim rynku wtórnym w sierpniu tego roku zatrzymała się na poziomie 17 979 zł, czyli była wyższa od warszawskich cen za metr kwadratowy o niemal 2 tysiące złotych. Latem podwyżki cen mieszkań nie ominęły też Wilanowa. Różnica między stawkami z lipca i sierpnia wyniosła niemal 5%. W skali miesiąca metr kwadratowy lokalu z drugiej ręki podrożał o prawie 800 złotych.

W tej okolicy nowe mieszkania są nieco tańsze niż te z drugiej ręki. Nieruchomości na rynku pierwotnym w Wilanowie osiągają średnią cenę 15 742 złotych za metr kwadratowy. To tylko o nieco ponad 2% więcej niż w innych częściach miasta. Za ofertami nieruchomości na Wilanowie warto rozejrzeć się tu: https://warszawa.nieruchomosci-online.pl/wilanow/.

Czy warto kupić nieruchomość na Wilanowie?

W sierpniu 2023 Wilanów był na szóstym miejscu wśród najdroższych dzielnic stolicy. Ceny były niższe o prawie 16% od stawek notowanych w Śródmieściu, które otwiera ranking. Drożej jest też m.in na Żoliborzu, Mokotowie czy Ochocie. Oczywiście w Warszawie znajdziemy też tańsze dzielnice. Na liście tuż za Wilanowem znalazły się obie Pragi czy Ursynów. Stosunek ceny nieruchomości do lokalizacji dzielnicy na planie miasta w przypadku Wilanowa jest naprawdę korzystny. Dużym atutem jest też różnorodność lokalnego rynku. Nic więc dziwnego, że okolica ta prężnie się rozwija i regularnie zyskuje nowych mieszkańców.

 

artykuł sponsorowanyreklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1003hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama