reklama

Newsy

Home office a ból pleców

reklama
Home office a ból pleców
2023-10-02

Podobno każdą osobę, w którymś momencie życia, dotknie ból pleców. Nie brzmi to dość optymistycznie, ale są sposoby, aby mu zapobiegać lub łagodzić, gdy już się pojawi.

Najistotniejsza jest pozycja, w której siedzimy. Unikajmy zgarbienia i pochylania się nad komputerem - laptop powinien znajdować się na wysokości naszych oczu, a siedzenie jak najbliżej biurka. Warto również pomyśleć o zmianie stołu na podwyższany, przy którym będzie można równocześnie stać i pracować. Bardzo popularne ostatnio stały się też bieżnie, które pozwalają nie tylko stać, ale też chodzić podczas pracy:)

Gdy jednak zapobieganie bólowi kręgosłupa nie zadziała, warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić, gdy już się pojawi:
1. Ograniczyć ruchy, które powodują dyskomfort, czy ostry ból
2. Zastosować ciepłe lub zimne okłady w miejscu dolegliwości
3. Skorzystać z ciepłej kąpieli
4. Wykonać delikatne ćwiczenia rozciągające bolesny odcinek kręgosłupa
5. Wybrać się na masaż leczniczy

Najważniejsza jednak jest profilaktyka - przede wszystkim należy zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Wystarczy krótki spacer lub kilka ćwiczeń w domu, a dla chętnych bardziej wymagające zajęcia.

Ćwiczenia te mogą dotyczyć różnych partii naszego ciała: odcinka szyjnego, ramion i klatki piersiowej oraz dolnej części ciała. Propozycje ćwiczeń:
W pozycji siedzącej, głowę przyciągaj do przeciwległego kolana, przytrzymaj przez 30 sekund.
Pochyl się do przodu siedząc na krześle, głowę oprzyj o biurko. Klatkę piersiową przyciągaj do podłogi przez 5 sekund. Powtórz 5 razy.
Aby rozciągnąć pośladki, usiądź na krześle z nogą założoną na nogę. Naciśnij lekko na okolicę kolana i przytrzymaj 15 sekund. Pamiętaj, aby utrzymać proste plecy!
Pozostając na krześle unieś wyprostowaną nogę i wykonaj nią obszerne krążenia. Powtórz 10 razy, nie spiesz się!
Cały zestaw ćwiczeń wykonaj po raz kolejny.
Gdy nasze ciało będzie rozruszane i niezasiedziane, nawet niespodziewany ruch lub pozycja przy komputerze nie spowoduje bolesnych efektów.

Pamiętajmy więc, że home office może być przyjemny, gdy będziemy pamiętać o kilku sprawach opisanych w tym artykule. Aby dowiedzieć się więcej o bólu kręgosłupa oraz o dokładnych ćwiczeniach niwelujących go, zapraszamy na stronę https://jansloniewicz.pl/.

artykuł sponsorowany
 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1003hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama