reklama

Newsy

Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci zaprasza w ferie do Świątyni Opatrzności Bożej

reklama
Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci zaprasza w ferie do Świątyni Opatrzności Bożej
2024-01-17

– Właściwie od samego początku działania Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci nie było grupy, w której dzieci nie oglądałyby naszego spektaklu z wypiekami na twarzy i otwartą buzią – relacjonuje Tomek Sadowski, przewodnik Centrum Opatrzności Bożej. Jaki jest fenomen teatru działającego w podziemiach wilanowskiego Sanktuarium już od prawie 10 lat? Sprawdźcie to sami, odwiedzając teatr podczas tegorocznych ferii.

3 niezależne sceny obrotowe, 200 lalek i 24 odsłony, w których ukazana jest ponadtysiącletnia historia Polski i rola Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. To fenomen Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci, jaki działa w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

Zapraszamy całe rodziny

– Prace nad instalacją, pierwszą tego typu w Polsce i w Europie, trwały blisko 2 lata – mówi reżyser spektaklu Zbigniew Lisowski. – W koncepcji chodziło o to, abyśmy przedstawić nie tylko historię Polski, ale także powstanie świata i wytłumaczyć dzieciom rolę Opatrzności. To spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny.

https://youtu.be/qCxQ2qn5C6A

200 lalek powstało w pracowni rzeźbiarskiej toruńskiego Teatru „Baj Pomorski”. Artyści tworzyli je według projektu wybitnego rzeźbiarza i malarza Mikołaja Maleszy.

 — Wychodzę z tego przedstawienia zafascynowany stylistyką lalek — mówi pan Artur, który przybył do teatru ze swoimi synami, 5-letnim Kubą i 10-letnim Stasiem. — Podkreślone grubym, rzeźbiarskim konturem ludzkie twarze. To tak, jakby artysta nie próbował rysem estetycznym jednoznacznie określić postaci, by pokazać, czy jest ona dobra czy zła, i że nic między tymi skrajnościami nie istnieje. Bardzo brzydka lalka może zagrać dobrego człowieka, a za czymś pięknym może być ukryte zło. Jest w tym egzystencjalna głębia.

50 lalek jest ruchomych. Poruszane są one 60 silnikami, które przygotowali specjaliści z ABM Space Education — twórcy projektu łazików wykorzystywanych przy eksploracji Marsa. W spektaklu wykorzystano nowoczesną technologię, polegającą na synchronizacji obrotów walca, sterowania muzyką, światłem i animacją. W grudniu 2018 roku, 4 lata po otwarciu teatru i jego bardzo intensywnej eksploatacji, dokonano modernizacji, by wszystko działało bez zarzutu. I działa!

60-minutowa historia Polski

Spektakl składa się z trzech części. Widzimy w nim najwybitniejsze postaci polskiej historii: Mieszka I, Jadwigę i Jagiełłę, króla Stanisława Poniatowskiego, Józefa Piłsudskiego, ks. Ignacego Skorupkę, św. Faustynę, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, św. Maksymiliana Kolbego, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

Genialny tekst opowieści, celnie dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci przez Malinę Prześlugę i Zbigniewa Lisowskiego, prowadzi młodych widzów od Chrztu Mieszka I poprzez zrywy niepodległościowe narodu polskiego aż do najnowszej historii Polski.
Sceny obrazują uwięzienie prymasa Wyszyńskiego, wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego homilię na pl. Zwycięstwa w Warszawie, męczeństwo ks. Popiełuszki i wybory w 1989 r.

– Najstraszniejszy był ten czerwony smok! – mówi z przejęciem 6-letni Tomek. – I robaki, które wystawiały głowy z owoców. One miały nawet wielkie ostre zęby i rogi – dopowiada Hania. – A mnie najbardziej podobało się, jak Pan Bóg stwarzał świat, planety, zwierzęta, kwiaty… - przypomina sobie Zosia. – Chciałabym, żeby taki teatrzyk zobaczył mój brat. Na pewno by się mu podobało, bo byli rycerze, królowie, armaty, stare budowle – mówi 10-letnia Patrycja.

W ferie do Wilanowa

Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci zaprasza w ferie małych i dorosłych. Przed planowaną wizytą w Ruchomym Teatrze XXI wieku dla Dzieci warto zarezerwować telefonicznie wizytę, dzwoniąc: 883-343-040 lub pisząc maila: t.sadowski@centrumopatrznosci.pl

W okresie ferii szkolnych teatr jest otwarty:

• dla widzów indywidualnych w dni powszednie o godz. 12.00, w niedzielę o godz. 12.15
• dla grup zorganizowanych (od 10 do 25 osób) w dni powszednie w godz. 10.00–17.00, a w niedzielę w godz. 13.00 do 17.00. Wejścia o każdej pełnej godzinie.

Ceny biletów:

• bilet ulgowy dla dziecka – 4 zł
• bilet normalny dla osoby dorosłej – 6 zł
• bilet rodzinny – 10 zł
• bilet grupowy (do 25 os.) – 50 zł

Więcej szczegółów: https://dladzieci.centrumopatrznosci.pl/ reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

23°C
4.12km/h
1003hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama