Jak bezpiecznie stosować olejek przyspieszający opalanie?


2025-06-30 |
Wiele osób jadąc na urlop marzy o pięknej, złocistej opaleniźnie. Jednak pojawia się pewien problem, a mianowicie to, że kłóci się to z ochroną przeciwsłoneczną. Powielany jest mit, że stosowanie kremów z wysokim filtrem UV ogranicza możliwość opalenia skóry. Tymczasem skóra się opala, choć nieco wolniej. Aby uzyskać efekt szybszej opalenizny można sięgnąć po olejek przyspieszający opalanie. Warto dowiedzieć się, jak stosować go bezpiecznie.
Dlaczego stosowanie kremu z wysokim SPF jest niezbędne?
Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, gdy wychodzi się na zewnątrz, a indeks UV jest większy niż 3. Należy sięgnąć po odpowiedni krem z filtrem SPF, który będzie blokował przenikanie przez skórę szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Nowoczesne filtry fizyczne i chemiczne blokują nie tylko UVB, jak to było w przypadku starszego typu produktów, ale również promieniowanie o większej długości fali, czyli UVA. Ochrona przeciwsłoneczna nie jest nigdy 100%, jednak najlepsze produkty zawierające SPF 50 mogą chronić nawet w 98% przed UVB, a także w znacznym stopniu przed UVA. Promieniowanie UV negatywnie wpływa na komórki skóry, aktywuje wolne rodniki, które niszczą wiązania kolagenu i elastyny. Pobudza również melanocyty do produkcji melaniny, czyli barwnika skóry. Przy braku odpowiedniej ochrony może to prowadzić do hiperpigmentacji, czyli powstawaniu widocznych na skórze plam posłonecznych. Przyspieszają się też procesy starzenia się skóry. Zatem jeśli chcesz zachować jej młody wygląd na dłużej, koniecznie stosuj krem z filtrem UV. Gdy Twoja skóra opala się na złocisty odcień, a nie na czerwono, to możesz wybrać niższy SPF, ale nie mniejszy niż 30.
Jak stosować olejek przyspieszający opalanie na skórę?
Faktem jest, że stosowanie ochrony UV może zmniejszać wchłanianie witaminy D, jednak nie blokuje go całkowicie, podobnie jak nie uniemożliwia opalenia skóry. Część promieniowania jednak przenika przez skórę, pobudzając produkcję melaniny. Jeśli chcesz zwiększyć tempo opalania skóry, to możesz to zrobić sięgając po olejek do opalania. Taki produkt należy aplikować po nałożeniu i wchłonięciu się podstawowej ochrony UV. Oznacza to, że nie można stosować go jako zamiennik kremu SPF, ale jego uzupełnienie. W ten sposób można zapewnić sobie szybszy, a jednak bezpieczniejszy proces opalania. Podobnie jak aplikację podstawowej ochrony UV w postaci kremu SPF 30 czy SPF 50, również nakładanie olejku przyspieszającego opalanie należy ponawiać co 2 godziny. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na ostrym słońcu może prowadzić do udaru słonecznego, zatem lepiej tego unikać i opalać się w sposób racjonalny przebywając naprzemiennie w słońcu i w cieniu, a także stale się nawadniając.
ABC bezpiecznego opalania - co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli korzystasz z kąpieli wodnych, to po każdym wyjściu z wody powinieneś wziąć prysznic. Często natryski znajdują się przy basenach czy akwenach wodnych i warto z nich korzystać. Następnie musisz wytrzeć dokładnie ciało i ponownie nałożyć obfitą ilość kremu SPF na skórę. Jaka jest optymalna ilość podczas jednej aplikacji? Specjaliści twierdzą, że najlepiej jednorazowo nakładać nawet 30 ml kremu. Choć wydaje się to dużo, to jednak odpowiada ilości stosowanej w testach laboratoryjnych, w których sprawdza się jakość filtrów UV. W tym przypadku stosowane jest 2 mg/1 cm2 ciała. Podczas opalania należy chronić skórę głowy, a także oczy przed szkodliwym promieniowaniem powodującym degradację plamki żółtej, zatem nosić czapeczkę z daszkiem albo kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne.
artykuł sponsorowany