Jarmark Kultury Urzecza 2025


Kiedy: | 2025-05-25 |
---|---|
Czas trwania: | 12:00 - 19:00 |
Koszt wstępu: | bezpłatne |
Zapraszamy serdecznie na Jarmark Kultury Urzecza 2025
Jarmark, to idealna okazja, by poznać historię i kulturę ludową nadwiślańskiego mikroregionu Urzecza, zanikających zawodów, rzemiosło, sztukę, tańce, piękne "wilanowskie" stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, a także skosztować unikatowych urzeckich przysmaków, jak sytocha czy siuforek.
Jarmark odbędzie się w samym sercu Konstancina-Jeziorny, w Parku Zdrojowym. Wśród licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych będą m.in. przejażdżki tradycyjnymi łódkami po Jeziorce. Nie zabraknie również regionalnej i folkowej muzyki, którą na scenie zaprezentują lokalni oraz zaproszeni artyści m.in. Powsinianie, URZECZEni, Sołtysi, Łurzycanki, Wilanowska Orkiestra Dęta oraz dzieci z konstancińskich szkół.
Koncert zwieńczy występ ludowego zespołu WoWaKin. Muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia muzykantów i śpiewaczek.
W czasie Jarmarku będzie można odwiedzić bindugę - zrekonstruowane, flisackie siedlisko z dymiącymi kociołkami pełnymi urzeckich przysmaków. Odbędą się warsztaty i pokazy wycinanki ludowej, ciesielskie, wikliniarskie oraz warsztaty zabawkarskie.
Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć spektakl plenerowy "Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie” Teatru Lalek Mariusza Orzełka. Jak co roku podczas jarmarku będzie można kupić wiele regionalnych produktów, miejscowe przysmaki i wyjątkowe rękodzieło.
PROGRAM
12.00 - Występy zespołów ludowych
Wilanowska Orkiestra Dęta z zespołem 30 plus
Powsinianie
Łurzycanki
Chór "Jedyneczka" - Szkoła Podstawowa nr 1
Sołtysi
Urzeczeni
Jarzębina Czerwona
16.00 - Spektakl dla dzieci Teatru pod Orzełkiem "Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku
Wawelskim oraz o Warsie i Sawie"
Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprasza młodych widzów na lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy znad Wisły. Teatralne czary zamieniają profesora w lalkę małego Hilusia, który wyławia z rzeki koronę Królowej Wisły i tak jak widzowie, zostaje obdarowany opowieściami o nadwiślańskich grodach. Aktorzy za pomocą lalek witrażowych odgrywają legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy - legendę o Warsie i Sawie. Spektakl zabierze dzieci na Baranią Górę, miejsce narodzin największej polskiej rzeki, skąd rozpocznie się płynne bajanie w uroczystym towarzystwie Królowej Polskich Rzek.
18.00 - Koncert zespołu WoWaKin
Wowakin tworzy w nurcie polskiej muzyki tradycyjnej, inaczej – muzyki korzeni – na pograniczu tradycji, folku i improwizacji. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki tradycyjnej. Jest znany wśród wielbicieli tańca. Repertuar czerpie z bogatych muzycznie regionów Polski – Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Podlasia, Lubelszczyzny. Trio tworzy muzykę akustyczną, wirtuozersko używając instrumentarium typowego dla muzyki tradycyjnej. Słychać w ich muzyce skrzypce, harmonię trzyrzędową, bęben, cymbały, basy i mniej tradycyjne banjolele. Muzycy podejmują dialog z tradycją i eksperymentują, nie stroniąc od zabaw muzycznych i improwizacji. W zespole śpiewają Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak. W repertuarze mają pieśni liryczne, obrzędowe i przyśpiewki, kujawiaki, mazurki, oberki i polki. Ich muzyka odznacza się wigorem, energią, a z drugiej strony liryzmem i delikatnością.
Wystąpią:
Paula Kinaszewska - skrzypaczka i śpiewaczka
Bartłomiej Woźniak - kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista
Mateusz Wachowiak - harmonista
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
GODZ. 12.00-18.00 - Wystawa Justyny Kabali "Z Czerska" - oprowadzanie autorskie
Sobota, 24 maja, godz. 15.00, Muzeum Wycinanki, ul. Anny Walentynowicz 18, w cenie biletu do Muzeum
13.00-18.00 - Warsztaty wycinanki z Urzecza
16.00 - Spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem "Ciekawostki o Urzeczu"
Binduga - rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami - portowy z rejonu Urzecza
Pokazy ginących zawodów:
WIKLINIARSKIE - plecenie tradycyjnych koszy i koszyków
CIESIELSKIE - czyli będziemy mogli zobaczyć jak można wystrugać drewniane łyżki, miski przy pomocy tradycyjnych narzędzi stolarskich
SZKUTNICZE - pokazy ciosania drewnianych łodzi
RYBACKIE - pokazy plecenia sieci rybackich
Stoiska regionalnych rękodzielników
Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z rejonu Konstancina-Jeziorny
Przejażdżki tradycyjnymi łodziami pychówkami po Jeziorce.
Zapraszamy serdecznie :)
-> Niedziela, 25 maja 2025, w godz. 12.00-19.00
-> Amfiteatr, Park Zdrojowy, Konstancin-Jeziorna
-> Wstęp wolny!