reklama

Newsy

Niepłodność - Kiedy szukać pomocy lekarza? Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

reklama
Niepłodność - Kiedy szukać pomocy lekarza? Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
2024-02-19

Zdolność do poczęcia i donoszenia dziecka jest jednym z najważniejszych elementów życia wielu par. W natłoku codziennych obowiązków łatwo przeoczyć moment kiedy długie oczekiwanie na upragnione dwie kreski na teście ciążowym przestają być jedynie osobistym problemem pary a stają się prawdziwym problemem medycznym, którego rozwiązania należy szukać u specjalisty. Niepłodność to problem zarówno kobiet i mężczyzn, we współczesnym świecie staje się również problemem społecznym. Kiedy więc zgłosić się z tym problemem do lekarza?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeśli para regularnie próbuje zajść w ciążę przez okres jednego roku bezskutecznie, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieją jednak sytuacje kiedy konsultację płodności należy przeprowadzić wcześniej. Jeśli pacjentka ukończyła 35. rok życia, wiedząc że wiek ma kluczowe znaczenie w płodności, konsultacja powinna odbyć się już po 6 miesiącach nieskutecznych starań. U pacjentek po 40. roku życia wizyta powinna odbyć się niemal bezpośrednio po podjęciu decyzji o chęci powiększenia rodziny. Takie samo postępowanie proponujemy pacjentkom młodszym z uprzednio rozpoznanym schorzeniem mogącym negatywnie rzutować na płodność. Może to być np. zespół policystycznych jajników, przebyte choroby zapalne w obrębie miednicy mniejszej czy endometrioza.

Należy pamiętać, że niepłodność może wynikać również z problemów po stronie partnera. W przypadku trudności z zajściem w ciążę, warto, aby zarówno kobieta, jak i mężczyzna, przeszli odpowiednie badania.

Jak przygotować się do pierwszej konsultacji?

Na pierwszą wizytę związaną z niepłodnością najlepiej udać się wspólnie z partnerem. Lekarz zbiera dokładny wywiad ukierunkowany na płodność, zarówno pacjentki jak i jej partnera. Jeśli miesiączkujesz dość regularnie, pierwszą wizytę najlepiej zaplanować w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, po zakończeniu krwawienia. Pamiętaj aby zabrać ze sobą dokumentację medyczną, opisy uprzednio wykonywanych badań USG, dokumentację z przebytych zabiegów ginekologicznych. Koniecznie przypomnij sobie daty ostatnich miesiączek, nazwy przyjmowanych leków - w stresie podczas wizyty trudniej sobie te informacje przypomnieć.

Ważnym elementem konsultacji będzie badanie USG narządów miednicy mniejszej ze szczegółową oceną budowy macicy i jajników z uwzględnieniem oceny tzw. rezerwy jajnikowej, oceną kształtu jamy macicy oraz wykluczeniem torbieli czy polipów.

Na podstawie dokładnego wywiadu oraz wstępnej oceny klinicznej lekarz może zaproponować rozszerzenie diagnostyki. Zgłoszenie się do endokrynologa ginekologicznego może stanowić kluczowy krok w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Wizyta u tego specjalisty umożliwia przeprowadzenie szczegółowej oceny poziomu hormonów a także zaplanowanie badania nasienia partnera, ocenę wskazań do kontroli drożności jajowodów czy innych specjalistycznych badań. W rezultacie, specjalista ten może dostarczyć wartościowych informacji i zaproponować spersonalizowany plan leczenia, który może znacząco zwiększyć szanse na spełnienie marzenia o macierzyństwie.

Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiednich działań mogą znacząco zwiększyć szanse na spełnienie marzenia o rodzicielstwie. Warto zatem nie odwlekać konsultacji.

Dr Hanna Błaszczyk
Ginekolog położnik
W trakcie specjalizacji z ginekologii endokrynologicznej
....................................................................................................................................................................................
W Medipark otrzymasz wsparcie i leczenie na każdym etapie twojego życia.
Jesteśmy dla Ciebie, gdy starasz się o dziecko, poprowadzimy twoją ciążę, otoczymy opieką twojego maluszka.
Medipark dla zdrowia rodziny
tel: 22 329 13 00

artykuł sponsorowany
 reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

16°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama