reklama

Pomoc UA

W tak trudnym czasie dla Ukrainy, Wilanowska Społeczność okazuje niesamowitą empatię i wielkie serca. Chęć pomocy jest w nas ogromna. Liczba organizowanych zbiórek i innego rodzaju akcji na terenie dzielnicy jest imponująca.
Dlatego stworzyliśmy na naszym portalu miejsce, gdzie na bieżąco zamieszczać będziemy najważniejsze informacje dla mieszkańców oraz gości z Ukrainy.


Pesel dla uchodźców
16 marca w Urzędzie Dzielnicy Wilanów utworzony został punkt przyjmowania wniosków na parterze w budynku przy ul. Klimczaka 4 (budynek Rady i Straży Miejskiej).
Co potrzebujesz, aby uzyskać numer PESEL
- dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość
- kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45 mm
- wypełniony wniosek

З 16 березня біженці з України можуть подавати документи на отримання номеру PESEL.
У Вілянівському районному управлінні (Urząd Dzielnicy Wilanów) знаходиться пункт прийому заяв - перший поверх будівлі за адресою: вул. Klimczaka 4 (будівля Ради та Міської Варти).
Що потрібно, щоб отримати номер PESEL?
- документ, який посвідчує вашу особу
- кольорова фотографія розміром 35х45 мм
- заповнена заява

Wsparcie finansowe dla uchodźców oraz warszawiaków goszczących uchodźców z Ukrainy
Zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i warszawiacy goszczący gości z Ukrainy w swoich domach mogą wnioskować o wsparcie finansowe. W urzędach dzielnic, również w Urzędzie Dzielnicy Wilanów, rozpatrywane są wnioski o 40 zł rekompensaty dla warszawiaków za każdy dzień pomocy. Wnioski składać można w Wydziale Obsługi Mieszkańców przy ul. Klimczaka 2.
Natomiast w OPS-ach rozpatrywane są wnioski o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł dla obywateli Ukrainy.

Увага! Біженці України, а також жителі Варшави, які прийняли осіб з України у своїх домівках, можуть подати заяву на фінансову підтримку.
У районних відділеннях, а також у Вілянівському районному управлінні (Urząd Dzielnicy Wilanów) будуть розглядатися заяви на компенсацію для варшавян за кожен день допомоги у вимірі 40 злотих. Заяву можна скласти у відділі обслуговування мешканців (Wydział Obsługi Mieszkańców przy ul. Klimczaka 2) за адресою: вул. Клімчак 2.
OPS (Ośrodek Pomocy Społecznej) розглядає заяви на отримання одноразової допомоги у розмірі 300 злотих для громадян України.

ZUS: infolinia dla obywateli Ukrainy 22 444 02 55
W poniedziałek, 21 marca tego roku, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.
Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

Bezpłatna nauka języka polskiego dla obywateli Ukrainy w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów
Biblioteka Główna przy ul. Kolegiackiej 3 i filia przy ul. Przyczółkowej 27a zapraszają obywateli Ukrainy na bezpłatny lektorat "Polski krok po kroku" na poziomie A1. Trwające 1,5 godziny zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu. We wtorki i piątki o godz. 10:00 na ul. Kolegiackiej 3 oraz we wtorki i czwartki o godz. 14:00 na ul. Przyczółkowej 27a. Chętnych do udziału w spotkaniach prosimy o wcześniejsze zapisy.

Zbiórki

Centralny Magazyn Wilanowski
W Centrum Sportu Wilanów działa Centralny Magazyn Wilanowski do którego można przynieść dary dla uchodźców, a także odebrać rzeczy potrzebne rodzinom ukraińskim.
Osoby potrzebujące prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres email: ukraina@wilanow.pl z dopiskiem Centralny Magazyn Wilanowski. Po przygotowaniu rzeczy, wolontariusze skontaktują się bezpośrednio, żeby omówić szczegóły odbioru.
Wszystkie dary można przynosić do magazynu w następujące dni: pon.-pt. 14:00 – 21:00, w sob. i nd 10:00-18:00
Wolontariat - jeśli dysponujecie czasem i chcielibyście pomóc w magazynie, wyślijcie zgłoszenie na adres: ukraina@wilanow.pl z dopiskiem wolontariat.

Шановні мешканці!
З 15 березня 2022р. ми відновлюємо прийом речей в Центральному Складі Віланова.
Якщо ви потребуєте одягу, взуття та іншого, надішліть заявку на електронну адресу ukraina@wilanow.pl з темою Centralny Magazyn Wilanowski.
Після збору потрібних речей, ми зв’яжемося з вами безпосередньо, щоб обговорити деталі отримання.
Дякуємо за вашу підтримку.
Разом ми можемо зробити більше

Zbiórka materiałów opatrunkowych, leków, narzędzi i zestawów chirurgicznychoraz funduszy na ich zakup dla szpitali w Charkowie, Kijowie, Odessie i Lwowie organizowana przez Medycyna Praktyczna i Instytut Ratownictwa Medycznego.

Zbiórka pieniędzy w Szkoła Podstawowa nr 400 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie
Szkoła wraz z Polską Akcją Humanitarną włącza się aktywnie w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na pomoc dla osób, które przybywają do Polski z Ukrainy oraz na działania PAH w Ukrainie.

Zajęcia dla dzieci - Pomoc psychologiczna

Poranki z książką - zajęcia dla dzieci z Ukrainy (5+) wraz z opiekunami w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów
Bezpłatne zajęcia w środy, godz. 10:00-12:00 w Sali Działań Twórczych Biblioteki, ul. Kolegiacka 3
Zapisy: 22 423 57 55 lub e-mail:wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Bezpłatne wsparcie psychologiczne w "Spokojna Główka"
Wychodząc naprzeciw wszystkim osobom z Ukrainy, które przebywają lub właśnie przyjeżdżają do Polski, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna "Spokojna Główka" oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne dla dzieci, dorosłych, a także całych rodzin, które mają trudność z poradzeniem sobie z nową sytuacją.

Zajęcia świetlicowe dla dzieci z Ukrainy w Przedszkolu nr 424
Przedszkole nr 424, im. Królowej Marysieńki. ul. Flatta 7, zaprasza dzieci z Ukrainy, które przybyły do Miasteczka Wilanów, na bezpłatne zajęcia świetlicowe. Zajęcia będą odbywały się codziennie w godzinach 16.30-18.00.

Bezpłatne zajęcia ruchowo-taneczne w Centrum Kultury Wilanów
Dzieci przybywające z Ukrainy zapraszamy na przygotowane specjalnie dla nich bezpłatne zajęcia ruchowo-taneczne. Zajęcia odbywają się w piątki, w godz. 16.00-17.00, w filii Centrum Kultury Wilanów przy ul. Radosnej 11.

Nauka języka polskiego dla młodzieży i dorosłych w Centrum Kultury Wilanów
Centrum Kultury Wilanów zaprasza na naukę języka polskiego dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia dla młodzieży odbywają się w poniedziałek i piątek godz. 18.00 – 19.00 w Centrum Kultury Wilanów, ul. Radosna 11, zajęcia dla dorosłych w środy, godz. 19.00 – 20.30 w Centrum Kultury Wilanów, al. Rzeczypospolitej 14.

Zajęcia Klubu malucha dla dzieci z Ukrainy w Centrum Kultury Wilanów
Klub Malucha odbywa się w każdą środę w godzinach 10:00 - 12:00 w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3.

Darmowa terapia dla dzieci w Kids Therapy
Wszystkie dzieci uciekające z Ukrainy, wymagające terapii, będą mogły skorzystać z wizyty w Kids Therapy bezpłatnie.

Bezpłatna opieka dzienna dla ukraińskich dzieci w Fikołkach
Od środy 2 marca Sale Zabaw Fikołki uruchamiają darmową opiekę dzienną dla ukraińskich dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Kreatywna świetlica dla dzieci z Ukrainy w Creative Club
Zapraszamy dzieci uchodźców w wieku 6-17 lat do Kreatywnej świetlicy. Na miejscu: warsztaty kreatywne, warsztaty z programowania, eksperymenty, dostęp do komputerów w razie lekcji zdalnych

Bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w Fizjoterapia Grudniewscy
Konsultacje fizjoterapeutyczne w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Miasteczko Wilanów, ul. Oś Królewska 18B.

Darmowa rehabilitacja i sprzęt rehabilitacyjny od Demi Med
Demi Med obejmuje bezpłatną opieką osoby przyjeżdżające z Ukrainy (niemowlaki, dzieci, osoby starsze), które pilnie potrzebują rehabilitacji ze względów medycznych.

Bezpłatne zajęcia piłki nożnej dla ukraińskich dzieci na orliku przy ul. Worobczuka 8
Wszystkie ukraińskie dzieci zapraszamy na zajęcia piłki nożnej z trenerem mówiącym po ukraińsku. Czekamy na Was w każdą sobotę w godz. 12.00 - 13.00 na Orliku przy ul. Worobczuka 8.

Zajęcia dla ukraińskich dzieci w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 24 przygotowała ofertę zajęć grupowych dla dzieci wraz z opiekunami, którzy przybyli do Wilanowa z Ukrainy.

Praca

Warszawski Punkt Pośrednictwa Pracy dla uchodźców z Ukrainy
W punkcie przy ul. Marszałkowskiej 77/79 poszukujący pracy mogą się zarejestrować i szukać ofert. Na miejscu są tłumacze, aby ułatwić kontakt z pracownikami urzędu.

reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

19°C
3.09km/h
1016hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama