reklama

Gawędy rekonstrukcyjne

reklama
Gawędy rekonstrukcyjne
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Kiedy: 2024-03-03
Czas trwania: 12:00 - 14:00
Koszt wstępu: bilety

Okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy to szczególny czas w staropolskim kalendarzu – pełen zadumy, ale też szczególnych zwyczajów, których znaczenie dziś już się zatarło. Poznajmy niektóre z nich!

Postne dylematy Sarmaty
Porozmawiajmy o religijności w sarmackim życiu. Jaką funkcję w wilanowskim pałacu pełniła kaplica? Czy przynależność wyznaniowa była ważna dla szlachty? Rekonstruktorka z Drukarni Królewskiej zaprezentuje dawne modlitewniki i grafiki religijne, przybliży też religijność właścicieli pałacu. Dowiemy się, kto był spowiednikiem króla Jana III oraz czy ktoś z otoczenia króla został świętym. Poznamy też postne obyczaje staropolskie oraz takie zwyczaje jak Dzień Garkotłuka oraz wielkanocne turki.

Kiedy: niedziele – 18 i 25 lutego, 3, 10, 17 i 24 marca, g. 12–15
Gdzie: pałac (piętro)
Wstęp: bilet do pałacu

O Arma Christi u kowali
Czy wiecie, czym są święte gwoździe? Ich niezwykłą historię oraz związane z nimi legendy przybliży wilanowski kowal. Dowiemy się, gdzie je można zobaczyć i jaką mają długość. Czy gdzieś w Polsce jest taki szczególny gwóźdź? No i ile ich było – trzy czy trzydzieści trzy? Kowal opowie też o innych wielkopiątkowych tradycjach kowalskich dawnej Polski.

Kiedy: czwartki – 22, 29 lutego, 7, 14, 21, 28 marca, godz. 12–14

Gdzie: kuźnia (przedpole)
Wstęp: bilet do pałacu  reklama
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

16°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama